Akut miyokard infarktüsü geçiren hastalarda koroner arter hastalığının periferik arter hastalığıyla birlikteliğinin ankle-brachial indeksle araştırılması homosistein düzeyi ve diğer risk faktörleri ile ilişkisi
Investigation of coronary artery disease associated with peripheral arterial disease with ankle-brachial index in acute myocardial infarction patients, relation to homocysteine level and other risk factors
  1. Tez No: 476167
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZDERYA
  3. Danışmanlar: UZMAN BURHAN BEDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET MI geçiren ve koroner anjiolarında şiddetli koroner arter hastalığı tespit edilen , yaşları 46 ile 74 arasında dağılım gösteren ve yaş ortalaması 59,02 olan 13'ü kadın, 26'sı erkek olmak üzere toplam 39 olgu üzerinde yaptığımız çalışmada ;bu olgularda PAH birlikteliği ve diğer aterosklerotik risk faktörleri ile ilişkisi araştırıldı. Bu amaçla tüm olgularda bilateral karotis-vertebral ve alt extremite arterial doppler USG, homosistein ,folik asit ,vit-B12 düzeyi ve ABI (Ankle-Brachial İndex) ölçümleri yapıldı.Ve aterosklerotik risk faktörleri olan yaş ,cinsiyet, aile öyküsü,sigara, diabet, hipertansiyon , hiperlipidemi, hiperhomosisteinemi ve obesite ile birliktelikleri araştırıldı. Olgularımızın %38,46'da yalnız karotis arterde lezyon, %2,56'da yalnız alt extremite arterlerinde lezyon ve %20,50'de de hem karotis hem de alt extremite arterlerinde aterosklerotik lezyon saptandı.Bunlardan karotis arterdeki aterosklerotik lezyon varlığı önemli derecede anlamlı bulundu (p0.05 Olgularımızda aterosklerotik risk faktörlerinden özellikle homosistein düzeyleri yüksekti.Diğer aterosklerotik risk faktörleri açısından anlamlı bir birliktelik yoktu. Ve tutulan koroner damar sayısı ile risk faktörlerinin arasında da anlamlı bir korelasyon bulunmadı. Sonuç olarak;KAH olgularında özellikle karotis arter lezyonlarının erken tespiti, gelişebilecek SVH'ların önlenmesinde önemli olabilir.Alt extremite arter lezyonlarının tespitinde kullanılan ABI ölçümlerinin olgu sayısı fazla olan çalışmalarda anlamlı sonuçlar verebileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study , a total number of 39 patients with severe coronary arterial disease (CAD) were enrolled. The age of the patients was between 46 and 74 years with the mean age of (59.2 years ).The whole patients were comprised of 26 male and 13 female individuals. In our study , the association of the risk factors responsible for atherosclerosis and the incidence of peripheral arterial diseases (PAD) were investigated.In each patient besides the carotis and vertebral arterial and lower extremity arterial tree doppler ultrasaund study, and the ankle-brachial index (ABI) measurement , plasma homocystein,folic acid and vitamin-B12 levels were also determined.The association of peripheral arterial disease (PAD) with the common atherosclerosis risk factores such as;age ,gender, familly history of coronary heart disease,the existence of diseases like diabetes mellitus,arterial hypertension dyslipidemia, hyperhomocysteinemia, obesity and smoking habit were evaluated.