Plasma fetuin-a düzeyi ile diyabetik olmayan hastalarda koroner arter hastalığı sıklığı ve yaygınlığı arasındaki ilişki
The relationship between plasma fetuin-a levels and the prevalence and severity of coronary artery disease in non-diabetic patients
- Tez No: 535635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Fetüin-A negatif akut faz reaktanı olan, karaciğerde sentezlenen antiinflamatuvar bir glikoproteindir. Son dönem böbrek yetmezliği olan ve akut miyokard infarktüsü geçiren hastalarda düşük serum fetüin-A düzeylerinin kardiyovasküler mortaliteyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Biz bu çalışmamızda fetüin-A'nın koroner arter hastalığı (KAH) varlığı ve yaygınlığı ile ilişkili olup olmadığını araştırdık. Metod: Kardiyoloji polikliniğine göğüs ağrısı nedeniyle başvuran ve koroner anjiografi yapılan 127 hastanın serum fetüin-A düzeyleri ölçüldü. Koroner anjiografi ile koroner arter hastalığı varlığı (en az bir koroner arterde ≥ %50 darlık) ve yaygınlığı değerlendirildi. Bulgular: Tüm hastalardan %44.1 (n:56) 'inde anlamlı koroner arter hastalığı saptandı. KAH olan grupta yaş, erkek cinsiyet ve sigara kullanımı anlamlı olarak daha yüksekti. Ortalama fetüin-A düzeyi KAH olan grupta anlamlı olarak daha düşüktü (244.1 ± 117.8μg/ml vs 315.7 ± 124.9μg/ml, p:0.001). Gensini skoru ile fetüin-A arasında anlamlı negatif birkorelasyon bulundu (rho: -0.363, p< 0.001). Çok değişkenli analizlerde fetüin-A; yaş ( r:-0.292, p:0.001), total kolesterol (r:0.196, p:0.028) ve LDL kolesterol (r:0.204, p:0.021) ile ilişkili iken, fetüin-A ile vücut kitle indeksi, HDL-kolesterol, trigliserid ve açlık kan şekeri ile arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. Plasma fetuin-A konsantrasyonunda 1μg/ml'lik azalma KAH için 1.1 kat daha artmış risk ile beraberdi. Sonuç: Serum fetüin-A düzeyleri, koroner arter hastalığı olanlarda anlamlı derecede düşüktür. Koroner ater hastalığının yaygınlığı, ciddiyeti arttıkça serum düzeyleri azalan fetüin-A KAH için yeni bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Fetuin-A is an antiinflammatory glycoprotein that is synthesized in the liver with a negative acute phase reactant.Low serum fetuin-A levels have been shown to be associated with cardiovascular mortality in patients with end-stage renal disease and acute myocardial infarction. In this study, we investigated whether fetuin-A is associated with the presence and severity of coronary artery disease (CAD). Methods: The serum fetuin-A levels of 127 patients who underwent coronary angiography for cardiology outpatient clinic were measured. The presence of coronary artery disease (≥ 50% stenosis in at least one coronary artery) and its severity were evaluated by coronary angiography. Results: Significant coronary artery disease was found in 44.1% (n: 56) of all patients.