Hashimoto tiroiditli hastalarda adezyon molekül (ıcam-1, vcam-1) düzeyleri ve bunların otoantikor (anti-tpo, anti-tg) titreleri ve hastalık süresi ile ilişkisi
Adezyon molecular (icam-1, vcam-1) levels in hashimoto thyroiditis and their relationship with autoantocor (anti-tpo, anti-tg) title and disease time
- Tez No: 476168
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Hashimoto tiroiditi (HT) organ spesifik otoimmun bir hastalık olup iyot yeterli bölgelerde hipotiroidinin en sık sebebidir. Adezyon molekülleri (sICAM-1 ve sVCAM-1) tiroid gland dokusuna lenfositlerin giriş ve adezyonuna aracılık etmektedir. Tiroid bezi bu hastalıkta lenfositler tarafından infiltre edilmekte, sonrasında hormon üretimi bozulacak kadar hasar meydana gelmektedir. Hashimoto tiroiditli bazı hastalar yıllarca ötiroid ya da subklinik hipotiroidi tablosunda takip edilmesine rağmen ne yazık ki hastalığın kronik ilerleyişini durdurabilecek tedavi yaklaşımlarının henüz mevcut olmaması nedeniyle hastalık nihayetinde tiroid yetmezliği ile sonuçlanmakta ve hastalar ömür boyu süren L-tiroksin replasman tedavisi almak zorunda kalmaktadır. Çalışmamızda Hashimoto tiroiditli hastalarda serum adezyon moleküllerinin (sICAM- 1 ve sVCAM-1) otoantikor (anti-TPO ve anti-TG) titreleri ve hastalık süresi ile ilişkisini araştırmak amacıyla Hashimoto tiroiditi dışında akut yada kronik herhangi bir hastalığı olmayan 107 çalışma hastası (94 kadın,13 erkek) ile yine akut veya kronik bilinen herhangi bir hastalığı olmayan 101 sağlıklı gönüllü (80 kadın, 21 erkek) çalışmaya alındı. Çalışma grubunda sICAM-1 ve sVCAM-1 düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek (p24 ay) ve tedavi alıp almama durumuna göre sICAM-1 ve sVCAM-1 ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Sonuç olarak çalışmamızda; Adezyon molekül düzeyleri otoantikor titreleri, hastalık süresi, tiroid statusu ve tedavi almadan bağımsız olarak HT'de yüksek saptandı. Adezyon moleküllerinin aracılık ettiği T hücre aracılı otoimmunite ile oluşan Hashimoto tiroiditinde immün mekanizmayı tetikleyen ve aracılık eden faktörlerin tespiti ve bunların inhibisyonları ile otoimmün hastalıklardaki inflamatuvar yanıtın önlenmesini hedefleyen yeni tedavi yaklaşımları, henüz tiroid yetmezliğinin gelişmediği başlangıç dönemindeki ötiroid vakalarda kalıcı tedaviler sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hashimato thyroiditis is a organ-spesific disease and the most common cause of hypothyroidism in areas where iod is adequate. Adhesion molecules (sICAM-1 and sVCAM-1 ) mediate lymphocytes enterance and adhesion to the thyroid gland. In this disease, thyroid gland is infiltrated with these lymphocytes and hormone production is damaged. Although some patients with Hashimato thyroiditis is followed in euthyroid or subclinic hypothyroid stage for years, because of the lack of appropriate treatment that stops chronic progression, unfortunately it ends up with thyroid insufficiency and life-long thyroid replacement therapy requirement. In our study, to analyse the relation of serum adhesion molecules (sICAM-1 and sVCAM-1) with autoantibodies (anti-TPO and anti-TG) titers and disease duration, 107 Hashimato thyroiditis patients (F/M: 94/13) with no other acute or chronic diseases and 101 healthy volunteers (F/M: 80/21) are included. In the study group, although sICAM-1 and sVCAM-1 levels are statistically higher than the control group (p24 months), treatment status and sICAM-1 and sVCAM-1 levels (p>0,05). As the result of our study, adhesion molecule levels were higher in HT, independent of the autoantibody titers, disease duration, thyroid status, and treatment. New treatment approaches for cessation of inflammatory response of autoimmune diseases via determining the factors that trigger and mediate the immune mechanism and inhibiting them, can cure early stage euthyroid Hashimato thyroiditis patients, that occurs via T cell mediated autoimmunity where adhesion molecules play role.