Karçal dağları (Artvin) epifitik briyofit vejetasyonu
Karçal mountains (Artvin) epiphytic bryophyte vegetation
- Tez No: 807376
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Doktora Tezi ÖZET KARÇAL DAĞLARI (ARTVİN) EPİFİTİK BRİYOFİT VEJETASYONU Osman ÖZCAN Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nevzat BATAN 2023, 164 Sayfa, 10 Ek sayfa Bu çalışma ile ülkemizin biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 9 orman sıcak noktasından biri olan Karçal Dağları'nın epifitik briyofit vejetasyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Alanda yayılış gösterdiği saptanan 37 familyaya dahil 115 epifitik briyofit takson (tür ve tür altı) örneğinden, Leptodontium flexifolium (Dicks.) Hampe ve Brachythecium buchananii (Hook.) A.Jaeger Türkiye için yeni kayıtlardır. Ayrıca Leptodontium (Müll.Hal.) Hampe Türkiye için yeni cins kaydıdır. Briyososyolojik çalışmalar sonucunda tespit edilen sintaksonlardan Orthotrichetum rupestris Sjög. ex Marst. 1989, Orthotrichetum speciosi (Jaeggli 1934) Barkm. 1958 ve Uloto crispae-Orthotrichetum striati Herzog ex Pec. 1965 birlikleri ile Anomodonto viticulosi-Leucodontetum sciuroidis Wiśniewski 1930 - anomodontetosum attenuati Phil. ex Drehw. 1991 alt birliği Türkiye'den ilk kez; Pseudoleskeello nervosae-Ulotetum crispae birliği ile Anomodontetum attenuati (Barkman 1958) Peciar 1965 - ulotetosum crispae alt birliği ise bilim dünyası için yeni olarak belirlenmiştir. Bu yeni sintaksonlarla birlikte, ülkemizdeki 62 olan epifitik sintaksonların sayısı 68'e yükselmiştir. Araştırma alanının epifitik bryofit vejetasyonu Braun-Blanquet metodunun yanı sıra TWINSPAN ve DECORANA gibi Multivaryete yöntemleriyle de analiz edilmiştir. Anahtar kelimeler : Karçal Dağları, epifitik briyofit, briyososyoloji, TWINSPAN, DECORANA
Özet (Çeviri)
PhD Thesis SUMMARY KARÇAL MOUNTAINS (ARTVIN) EPIPHYTIC BRYOPHYTE VEGETATION Osman ÖZCAN Karadeniz Technical University The Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Nevzat BATAN 2023, 164 Pages, 10 Appendixes It is aimed to determine the epiphytic bryophyte vegetation of the Karçal Mountains, which is one of the 9 forest hotspots that are the most valuable in terms of biological diversity and need to be protected urgently. Floristic studies revealed that 115 epiphytic bryophyte taxa (species and subspecies) related to the 37 families are dispersed in the area. Of these Leptodontium flexifolium (Dicks.) Hampe and Brachythecium buchananii (Hook.) A.Jaeger are new records for Türkiye. In addition, Leptodontium (Mull.Hal.) Hampe is a new genus registered from Turkey. Orthotrichetum rupestris Sjög. ex Mars. 1989, Orthotrichetum speciosi (Jaeggli 1934) Barkm. 1958 and Uloto crispae-Orthotrichetum striati Herzog ex Pec. 1965 associations and Anomodonto viticulosi-Leucodontetum sciuroidis Wiśniewski 1930 - anomodontetosum attenuati Phil. ex Drehw. 1991 subassociations registered for the first time in Turkey; Pseudoleskeello nervosae- Ulotetum crispae association and Anomodontetum attenuati (Barkman 1958) Peciar 1965 - ulotetosum crispae sub-association were determined as new for the scientific world. With these new syntaxa, the count of epiphytic syntaxa in our country has increased from 62 to 68. The epiphytic bryophyte vegetation of study area was analyzed by using both the Braun-Blanquet approach and Multivariate analysis methods such as TWINSPAN and DECORANA. Key words : Karçal Mountains, epiphytic bryophyte, bryosociology, TWINSPAN, DECORANA