3-hidroksi-2-naftoik asit kullanarak alüminyumun spektroflorimetrik tayini
Spectrofluorimetric determination of aluminum by using 3-hydroxy-2-naphthoic acid
  1. Tez No: 476192
  2. Yazar: EDA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, çevre ve gıda örneklerinde bulunan eser düzeydeki alüminyumun doğru ve güvenilir bir şekilde tayin edilebilmesi amaçlanarak, spektrofotometrik yöntemlere göre daha duyarlı olan, spektroflorimetrik bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem, 3-hidroksi-2-naftoik asidin (HNA), Al(III) iyonları ile yaptığı kompleksin floresans yapma özelliğine dayanmaktadır. HNA, sulu ortamda Al(III) iyonları yok iken aynı şartlarda floresans özelliği göstermemektedir. Floresans şiddeti ise, Al(III) iyonları derişimi ile doğru orantılıdır. Kompleksin uyarma ve emisyon dalga boyları sırasıyla, 405 ve 485 nm'dir. Geliştirilen yöntem üzerinde etkili olan; ortam pH'sı, HNA derişimi, Al(III) derişimi, kompleksin oluşum süresi, tampon derişimi, ortam bileşenlerinin etkisi gibi analitik parametrelerin optimizasyonu yapılmıştır. Geliştirilen yöntemin gözlenebilme sınırı ve tayin sınırı sırasıyla, 0.015 ve 0.049 µg mL-1 Al3+'dür. Yöntemin % bağıl standart sapması (% BSS) ise, %1.2'dir. Geliştirilen yöntemin doğruluğu SPS-WW1 Wastewater sertifikalı referans madde analizleriyle kontrol edilmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen yöntem alüminyumun tayini için çeşitli gıda ve çevre örneklerine başarı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a spectroflorimetric method, which is more sensitive than spectrophotometric methods, has been developed with the aim of accurately and reliably determining trace levels of aluminum in food and environmental samples. The developed method is based on the fluorescence property of the complex formed between 3-hydroxy-2-naphthoic acid (HNA) and Al(III) ions. HNA does not exhibit the fluorescence property under the same conditions, while Al(III) ions are absent in aqueous media. Fluorescence intensity is directly proportional to the concentration of Al(III) ions. The excitation and emission wavelengths of the complex are 405 and 485 nm, respectively. The analytical parameters, which are effective on the method developed such as pH of medium, concentration of HNA, Al(III) concentration, formation time of the complex, concentration of buffer, effect of matrix components were optimized. The limits of detection and quantification of the proposed method are found to be 0.015 and 0.049 μg mL-1 Al3+, respectively. The accuracy of the method developed was verified by analyzing the certified reference material of SPS-WW1 Wastewater. Consequently, the proposed method has been successfully applied to various food and environmental samples for the determination of aluminum.