Pediatrik omurilik hasarlı olgularda ürodinamik bulguların ve önerilen boşaltma yönteminin değerlendirilmesi ve erişkin omurilik hasarlı olgularla karşılaştırılması
Comparison of urodynamic findings and prescribed emptying method in paediatric and adult traumatic spinal cord injury patients
  1. Tez No: 645274
  2. Yazar: EBRU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Spinal kord yaralanması daha çok erişkinlerde görülmekle birlikte pediatrik yaş grubunu da tutabilmektedir. Spinal kord yaralanmasının en sık görülen komplikasyonlarından biri nörojenik mesane olup tedavi edilmediği takdirde üst üriner sistem fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı pediatrik omurilik yaralanmalı olgularda mesane kapasitesi, detrüsör tipi, mesane doluluk duyusu ile önerilen boşaltma yönteminin retrospektif olarak değerlendirilmesi ve erişkin omurilik yaralanmalı olgularla karşılaştırılması ve olası farklılıkların klinik tedavide değerlendirilmesidir. Çalışmaya 23'ü erkek, 13'ü kız olmak üzere toplam 36 pediatrik hasta ve 39'u erkek, 7'si kadın olmak üzere toplam 46 erişkin hasta dahil edildi. Hastaların cinsiyeti, yaralanma esnasındaki yaşı, olayın etyolojisi, yaralanma süresi, yaralanmanın seviyesi ve kompletliliği kaydedildi. Ayrıca hastaların ürodinami sonuçlarında mesane kapasitesi, doluluk duyusu, detrüsör tipi, hipokomplians, intravezikal basınç, depolama ve boşaltma sorunu, rezidüel idrar, boşaltma yöntemi ve önerilen medikasyonlar değerlendirildi. Çalışmamızda hem pediatrik (%63.9) hem de erişkin (%84.8) hastaların her ikisinde de erkek cinsiyetin tutulumu fazlaydı. Yaralanma seviyesi açısından hem pediatrik (%61.1) hem de erişkin (%54.3) hastalarda torakal bölge tutulumu daha fazlaydı. Çalışmamızda pediatrik olgularda servikal bölge tutulumu yerine torakal bölge tutulumunun daha fazla olması çalışmaya dahil edilen hastaların çoğunun adölesan dönemde olmalarından kaynaklanmaktaydı. Olayın etyolojisi değerlendirildiğinde pediatrik hastalarda ilk sırayı trafik kazaları (%63.9) alırken erişkin hastalarda ise yüksekten düşme (%37) ön plandaydı. Çalışmamızda elde edilen bu sonuca göre çocuklarda trafik kazalarına bağlı yaralanmaları azaltmaya yönelik birtakım önlemlerin (örneğin; arabalarda emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanımının sıkı takibi, çocukların araçların olmadığı yerlerde oynamasının sağlanması, trafik kazalarından korunma konusunda aileler ve çocukların basın yayın organları aracılığıyla ve okulda verilen eğitimlerle bilgilendirilmesi gibi) alınması gerektiğini düşünüldü. Çalışmamızda her iki hasta grubunda da komplet yaralanma daha fazlaydı (pediatrik hastalarda %75, erişkin hastalarda %60.9) ancak mesane doluluk duyusu pediatrik hastaların %55.6'sında tamamen kayıpken erişkin hastalarda bu oran %32.6 idi.
Özet (Çeviri)
Although spinal cord injury commonly appears in adults, it may also occur in children. Neurogenic bladder is one of the most common complications of spinal cord injury and it will negatively influence the functions of the upper urinary tract if it is not treated. The purpose of this study is to evaluate retrospectively the bladder capacity, the type of detrusor and the recommended method of emptying and the bladder filling sensation in children with spinal cord injury and compare with adults with spinal cord injury and to detect possible differences between two groups which may have an effect on the clinical therapy. The study included a total of 36 children consisted of 23 boys and 13 girls and 46 adults consisted of 39 men and 7 women. The gender and age of patients at the time of injury, the etiology, level, and severity of injury were documented. In addition, the bladder capacity, presence of bladder filling sensation, the type of detrusor, presence of hypocompliance, intra-vesical pressure, presence of the storage and emptying disorders, residual urine, the method of emptying, and the recommended medications were evaluated according to the result of urodynamic investigations. Spinal cord injury was more often detected in male gender and at the throcal level in both children (respectively, 63.9%, 61.1%) and adults (respectively, 84.8%, 54.3%) according to our study. In our study, children typically had spinal cord injury at the throcal level rather than the cervical level because most of them were in adolescent ages. The traffic accident in terms of the etiology of injuries was the most frequent reason (63.9%) in children while falling from height (37%) was the most frequent reason in adults. In the light of our results, we think that some precautions such as the control of using seatbelt and child seat in vehicles, to provide a safe playground for children, to inform parents and children about the protection of traffic accidents through media and school should be obtained to reduce traffic accidents in children. In our study complet injury was higher in both groups (respectively, children and adults; 75.0%, 60.9%) but the 55.6% percentage of children and the 32.6% percentage of adults did not have bladder filling sensation.