Farklı sulama programı ve bitki sıklığı uygulamalarının sanayi domatesinde kalite kriterleri üzerine etkisi
The effect of different irrigation programs and plant densities on the quality of processing tomato
  1. Tez No: 476281
  2. Yazar: SELİN MURADİYE AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma, Uygulama ve Üretme Çiftliğinde 1998 ve 1999 yıllarında yürütülen bu çalışmada, farklı dikim yöntemleri; farklı sulama yöntemleri ve farklı su düzeylerinin sanayi domatesinin önemli kalite kriterlerinden olan ortalama meyve ağırlığı, brix, salça verimi, pH ve renk (a/b) üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Deneme split-split plot deneme deseninde dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemelerde iki farklı dikim yöntemi (tek sıra ve çift sıra), iki farklı sulama yöntemi (damla ve karık sulama yöntemi) ve dört farklı pan katsayısı (k1: 0.35; k2: 0.70; k3: 1.05; k4: 1.40) kullanılarak belirlenen su düzeylerinin kombinasyonundan oluşan onaltı sulama konusu incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; incelenen beş kalite parametresinden ortalama meyve ağırlığı üzerine farklı dikim yöntemlerinin etkisi olmuş ve en yüksek değer tek sıralardan ortalama 79.78 g olarak elde edilmiştir. Brix üzerine ise farklı su düzeylerinin etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir. Farklı su düzeylerine bağlı olarak brix değerleri %3.89-4.87 arasında değişiklik göstermiştir. Teorik bir değer olan salça verimi üzerine ise sulama yöntemlerinin yanı sıra dikim yöntemi x su düzeyi ve sulama yöntemi x su düzeyi interaksiyonlarının etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırılan diğer iki parametreden pH ve renk (a/b) üzerine ise her üç faktörün de etkisinin önemsiz olduğu saptanmıştır. pH değerleri 4.23-4.48 arasında, renk (a/b) değerleri ise 2.65-2.73 arasında değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the Research, Application and Production Farm of Faculty of Agriculture at Adnan Menderes University during the years of 1998 and 1999 to determine the effects of different planting methods, different irrigation methods and different irrigation water levels on some quality parameters of processing tomato, namely fruit weight, brix, paste output, pH and color (a/b). Treatments was carried out in split-slit plot design with three factors and four replications. In the trials sixteen irrigation treatments comprised of two different planting methods (single and double row), two different irrigation methods (drip and furrow) and four irrigation levels determined by using four pan coefficients (k1: 0.35; k2: 0.70; k3: 1.05; k4: 1.40). As a result, different planting methods affected fruit weight and the highest fruit weights were obtained from single rows as 79.78 g. It was determined that different irrigation water levels have got important effect on brix. Due to the different irrigation water levels, brix value was changed between %3.89 and 4.87. Anohter quality criteria named paste output was effected by different irrigation methods, planting methods x irrigation water levels and irrigation methods x irrigation water levels interactions. The all three factors investigated has no significant effect on pH and colour (a/b). pH values ranged between 4.23-4.48 and colour (a/b) ranged between 2.65-2.73.