So(1,2) grubuyla bağlantılı casimir operatörü
Casimir operator related to the group so(1,2)
  1. Tez No: 476286
  2. Yazar: YASEMİN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, simetri kavramına yer verilmiştir. Grup ve Lie grubu tanımları yapılarak, Lie gruplarının cebirsel ve topolojik yapıları ile ilgili temel özelliklerden bahsedilmiş ve bazı Lie grubu örnekleri verilmiştir. İkinci bölümde, grubun genel temsil yapısı tanıtılmış ve özel olarak regüler ve kuasiregüler temsil tanımları yapılmıştır. Grubun temsilinin sonsuz küçük operatörleri ve bu operatörlerin oluşturduğu Casimir operatörü tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde ise �� 1,2 grubunun regüler ve kuasiregüler temsillerine karşılık gelen �!,�!,�! sonsuz küçük operatörleri verilmiştir. Bu operatörler yardımıyla �� 1,2 grubunun � = �! ! − �! ! − �! ! Casimir operatörleri elde edilmiştir. −� � + 1 özdeğer olmak üzere, Casimir operatörleri bir � fonksiyonuna etki ettirilerek, elde edilen özdeğer-özfonksiyon problemlerinin çözümleri araştırılmıştır. Daha sonra Schrödinger denklemleri elde edilerek, �� 1,2 grubuna bağlı fiziksel sistemlerin dalga fonksiyonları verilmiştir. Yıl : 2017 Sayfa Sayısı : 44 Anahtar Kelimeler : Lie Grubu, Regüler ve Kuasiregüler Temsil, Casimir Operatörü
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, the concept of the symmetry and definitions of group and Lie group are given. The basic properties of algebric and topological structures of Lie groups are mentioned and some Lie group examples are given. In the second chapter, the concept of group representation is introduced. The definitions of regular and quasi-regular representations are given. Infinitesimal operators of group representation and Casimir operator which these infinitesimal operators form are introduced. In third chapter, infinitesimal operators �!,�!,�! corresponding to regular and quasi-regular representations of �� 1,2 group are given. Using these �!,�!,�! infinitesimal operators, Casimir operators of �� 1,2 � = �! ! − �! ! − �! ! are obtained. The solutions to the eigenvalue-eigenfunction problems which are obtained by applying Casimir operators on a function � , where −� � + 1 is eigenvalue, are invastigated. Then Schrödinger equations are obtained, wave functions of physical systems corresponding to �� 1,2 group are given. Year : 2017 Number of Pages : 44 Keywords : Lie groups, Regular and Quasiregular Representation, Casimir Operator