Adenoid hipertrofisinde medikal tedavi seçeneği: Fluticasone propionat nazal damla
Novel approach to medical treatment in cildren with adenoidal hypertrophy: Intranasal fluticasone propionat nasal drop
  1. Tez No: 476323
  2. Yazar: HASAN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN FADLULLAH AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ Genellikle cerrahi tedavi gerektiren bir patolojinin tıbbı yaklasımla değistirilmesi arzu edilir. Adenoid hipertrofili çocuklarda, fluticasone propionat nazal damlanın, kronik burun tıkanıklığı semptomları, adenoid boyutu ve koanal açıklık üzerine etkisini arastırmak amacıyla bir tez çalısması yapıldı. MATERYAL METOD Adenoid hipertrofisi olan 45 hasta, randomize, plasebo kontrollü çalısmaya alındı. Tüm hastaların kronik burun tıkanıklığı semptomları ve endoskopik muayenede koanayı tıkayan adenoid hipertrofisi vardı. Sekiz hafta süre ile, yirmibes hastaya Fluticasone propionat nazal damla (her burun deliğine günlük 200mcg), 20 hastaya da serum fizyolojik burun damlası verildi. Hastalar 4 haftalık aralıklarla, adenoid boyutu ve koanal tıkanıklık açısından 2,7mm, 0o, rijid nazal endoskop ile incelendi. Klinik semptom skorları, tedavi öncesi ve tedavi sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Medical treatment is generaly more acceptable than the surgical treatmet for most dissases. Hence, efficacy of fluticasone propionat nasal drops for reducing the severity of chronic nasal obstruction symptoms, decreasing adenoid size in children affected by adenoidal hypertrophy was evaluated. METHODS Fourty five children were recruited for this randomized, placebo-controlled trial. All patients complained of chronic nasal obstruction symptoms, and nasal endoscopy showed choanal obstruction attributable to adenoid pads. Twenty five patients underwent fluticasone propionat nasal drop treatment (200mcg per nostril per day), and twenty children received saline drop for 8 weeks. Once every four weeks, adenoid size and choanal obstruction was assessed by 2.7mm rigid endoscope. Clinical symtom scores were assessed before and after treatment. RESULTS Fourty five children completed the study according to the protocol.