Yönlenmiş formda keten elyaf takviyeli termoplastik kompozit malzeme üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterizastion of aligned flax fibre reinforced thermoplastic composite material
  1. Tez No: 476359
  2. Yazar: BURCU KARACA UĞURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tez kapsamında; keten liflerinin tek doğrultuda yönlendiği termoplastik prepreg yapıların, dokuma kumaş veya tarak tülbenti yerine karışım ipliklerin doğrudan kullanımı ile üretimi üzerinde çalışılmıştır. Kompozit sektörünün beklentileri göz önüne alınarak dört farklı tasarımda keten/polipropilen karışım iplikler üretilmiş ve bu ipliklerden 0.25 mm kalınlığında tekyönlü prepreg yapılar elde edilmiştir. Prepreg yapılardan üretilen tekyönlü kompozit plakaların; içyapı, fiziksel, mekanik özellikleri ile doğal frekans değerleri incelenmiş ve iplik tasarımının, kompozit plaka özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Kompozit sektörüne yönelik tasarlanan keten/polipropilen karışım ipliklerin doğrudan kullanımı ile üretilen tekyönlü prepreg yapıların, piyasada mevcut ticari kompozit ürünlere alternatif oluşturabilme potansiyeli incelenmiştir. Ayrıca keten içerikli ürünlere tekstil sanayinde uygulanan alkali ve enzimatik işlemlerin; takviye malzemesi olarak kullanılacak keten liflerinin yüzey modifikasyonu kapsamında uygulanabilirliği de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production of flax fibre reinforced unidirectional prepregs from flax/polypropylene hybrid yarns rather than woven fabric or web form were studied. Flax/polypropylene hybrid yarns were manufactured in four different designs considering the requirement of composite industry and unidirectional prepregs with a thickness of 0.25 mm were obtained from those hybrid yarns. Unidirectional composite plates, fabricated from prepregs, were investigated in terms of microstructural, physical, mechanical properties and natural frequency values to figure out the effect of hybrid yarn design on composite plate properties. Flax fibre reinforced unidirectional prepregs, produced via direct utilization of specially designed flax/polypropylene hybrid yarns, were compared with commercial composite products to assess the potential for competition. Moreover; alkaline and enzymatic treatments, utilized as pre-treatment of linen products in textile industry, were investigated within the scope of surface modification of flax fibres used as reinforcing material for composite industry.