Migren anamnezi ile polikliniğe başvuran hastalarda yapılan kranial görüntüleme bulguları
Migren anamnezi ile polikliniğe başvuran hastalarda yapılan kranial görüntüleme bulguları
  1. Tez No: 476360
  2. Yazar: BELMA DOĞAN GÜNGEN
  3. Danışmanlar: UZMAN AYSEL TEKEŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ Bu çalışmada polikliniğimize başağrısı şikayetiyle başvuran ve migren tanısı alan hastalarda istenen kranial MRG sonuçları gözden geçirilmiştir. Bu sayede migren tanısı alan hastalarda yapılan kranial görüntülemelerde saptanan patoloji tipleri, oranları ve patolojik lezyonların sınıflandırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma Ocak 2011-Nisan 2011 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji polikliniğine başağrısı şikayetiyle başvuran ve nörolojik muayeneleri normal olan 105 migrenli hasta (79 kadın, 26 erkek; ortalama yaş 35+_10) üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Migren tanısı Uluslararası Başağrısı Derneğinin tanı kriterlerine göre konuldu. 23 hasta auralı migren, 82 hasta aurasız migren tanısı aldı. Hastaların dosyaları taranarak klinik özellikleri, kranial görüntüleme endikasyonları ve sonuçları belirlendi. Literatür bilgileriyle sonuçlarımız karşılaştırılarak tartışıldı. İstatistiksel analiz için çapraz analiz yapılırken ki-kare (chi-square) ve bağımsız t testi kullanıldı. BULGULAR 105 Migrenli hasta çalışmaya alındı. Migren şikayeti ile gelen hastalarda farklı lezyon olma ihtimaline karşı MRG tetkikleri yapılarak incelenmiştir. 53 hastada normal kranial MRG bulguları saptandı. 52 migrenli hastada çoğunluğu benign değişik patolojik görüntüler saptandı. Bulgular literatür bilgileriyle sonuçları karşılaştırılarak tartışıldı. SONUÇ Polikliniğimize migren anamnezi ile başvuran hastalarda yapılan retrospektif çalışmada; hastaların klinik özelliklerinin migren ile ilgili literatür bilgileriyle uyumlu olduğu ve nörolojik görüntülemede nedensel lezyonların saptanma olasılığının olduğu saptandı. Şiddetli kronik başağrısı ile başvuran vakalarda klinik bulgular migren kriterleri ile uyumlu olsa dahi kranial görüntüleme yapılması diğer organik nedenlerin ekartasyonu ve tedavi edilebilir patolojilerin tespiti açısından gerekli görünmektedir. Yine de klinisyen bu türlü patolojilerin bir arada olabileceğini akılda tutarak vakaya yaklaşmalıdır. Eşlik eden patolojilerin tespiti ve tedavisi kronik başağrısını tamamen tedavi edebileceği gibi eşlik eden patolojilerin tedavisi migren sıklığını da azaltabilmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: In the following study cranial magnetic resonance imaging (MRI) findings of patients applied to our clinics with headache are evaluated. It is aimed to classify the types and ratios of the pathologies detected in the MRI of the patients who are diagnosed as migren. MATERIALS AND METHODS: Patients with headahce without any neurologic findings who applied to Ministery of Health Istanbul Reasearch and Training Hospital Neurology department are included in the study. Total number of patients is 105 (79 female, 26 male) with mean age 35 (+-10). The study is designed as retrospective. Migren diagnosis is based on the criteria of International Headache Society. 23 of the cases are diagnosed as Migren with aura, remaining 82 are diagnosed as Migren with out aura. Patients archieves are reviewed for clinical properities, cranial imaging indications and result. For statistical analysis Chi squre and independent t test are used. RESULTS: 105 patients with migren are included in the study. According to the MRI findings accompaning lesion are listed. 53 of them hve norma MRI findings. Among 52 of patients most of them have benign pathologic findings. Results are discussed in the light of literature. COMMENT: In the retrospective study of patients applied to our clinics with history of migren; clinical properities of patients are compatible with the literture. It is also shown that causative lesion can be determined in the Neurologic Imaging. For the severe chronic headache patients, even the clinical findings are compatible with the migren, it seems tobe necessary to get cranial imaging. Nevertheless during initial approach the clinician should bare in mind that that kind of pathologies can accompany each other. To define and treat the accompaning pathologies can both decrease the severity and frequency of the headache, even it can help in cure.