Glokom cerrahisi sonrasında erken ve geç dönemde yapılan bleb revizyon cerrahisi sonuçlarımız
The outcomes of bleb revision surgery techniques after trabeculectomy
  1. Tez No: 476361
  2. Yazar: ORHAN AYAR
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KARAKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Glokomda göz içi basıncını (GİB) düşürmek amacıyla yapılan trabekülektomi sonrasında gelişen bleb yetmezliklerine yönelik yapılan revizyon cerrahilerinin yöntem ve sonuçlarını tartışmak. Ge reç ve Yön tem: Aralık 2002- Eylül 2009 tarihleri arasında trabekülektomi sonrası bleb yetmezliği nedeniyle revizyon cerrahi yapılan 23 göze ait bulgular retrospektif olarak incelendi. Olguların yaş ortalaması 53,7±24,5, 17'si erkek, 6'sı kadındı. Revizyon cerrahisinden önce ortalama GİB 32,4±8,1 mmHg idi. Revizyon cerrahisi olarak yedi olguya iğneleme, yedi olguya bleb revizyonu, sekiz olguya retrabekülektomi ve bir olguya skleral sütür alınması uygulandı. Hedef GİB'a ilaçsız ulaşılması 'başarı', ilaçla ulaşılması 'kısmi başarı', ilaca rağmen ulaşılamaması 'başarısızlık' olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Pur po se: To evaluate the techniques and the results of revision surgeries in order to manage bleb failure after trabeculectomy. Ma te ri al and Met hod: The records of 23 eyes who had undergone bleb revision surgery because of bleb failure after trabeculectomy between December 2002 and September 2009 were analyzed retrospectively. The mean age of the patients was 53.7±24.5 years. The mean intraocular pressure (IOP) before revision surgery was 32,4 ± 8,1 mmHg. Seven cases had needling, 7 had bleb revision surgery, 8 had repeat trabeculectomy, and 1 had scleral suture removal. Re sults: Sixteen cases were successfully treated, while 2 cases had this success with medication and 7 were unsuccessful with revision surgeries.