Üveit hastalarında fakoemülsifikayson cerrahisinin uzun dönem sonuçları ve komplikasyonları
Phacoemulsification in patients with uveitis: Long-term outcomes
  1. Tez No: 679638
  2. Yazar: SERDAR ÖZATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER BERKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Çalışmamız üveite ikincil kataraktı olan hastalara uygulanan fakoemülsifikasyon cerrahisinin uzun dönem sonuçlarını, komplikasyonlarını ve cerrahi sonuca etki eden faktörleri değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. METOD: Çalışmamız retrospektif bir klinik araştırmadır. Çalışmamıza Sağlık Bakanlığı Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üvea polikliniğine, Ocak 2009 - Temmuz 2016 tarihleri arasında takip ve tedavi amacıyla başvuran ve gelişen komplike katarakt nedeniyle fakoemülsifikasyon ve göz içi lens implantasyonu yapılan 82 hastanın 106 gözü dahil edilmiştir. Dahil edilen hastaların demografik verileri ve hastaneye ilk başvurularından son kontrol vizitlerine kadar olan süredeki tüm medikal kayıtları incelenmiştir. Cerrahi öncesi görme keskinlikleri ve cerrahi sonrası 1. gün, 1. ay, 3. ay, 6. ay ve en son vizitteki görme keskinlikleri not edilmiştir. Cerrahi öncesi ve sonrası elde edilen klinik bulgular, cerrahi sırasında kullanılan malzemeler ve oluşan komplikasyonlar kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler ve aralarındaki olası ilişki SPSS 20.0 (SPSS Inc, Chicago, Illinois) istatistiksel analiz programı yardımıyla değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen 106 gözün cerrahi sonrası ortalama takip süresi 30.2±24.0 aydır. Hastaların 46'sı (%56.1) erkek 36'sı (%43.9) kadın idi. 33 gözde idyopatik üveit, 26 gözde Behçet hastalığı, 26 gözde Fuch's heterokromik iridosikliti, 12 gözde Herpetik keratoüveit ve 9 gözde diğer etiyolojik sebepler bulunmaktaydı. Katarakt cerrahisi öncesi en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) ortalama 1.09±0.70 logMAR iken cerrahi sonrası 1. Ayda EDGK ortalaması 0.40±0.63 logMAR idi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the long term outcomes and risk factors of phacoemulsification and posterior chamber intraocular lens implantation in patients with cataract secondary to uveitis. METHOD: This is a retrospective review of the medical records of 106 eyes of 82 patients with uveitis who underwent phacoemulsification and intraocular lens implantation from January 2009 to July 2016 at Ankara Ulucanlar Eye Education and Research Hospital. The demographic data, preoperative clinical findings, postoperative outcomes, intraoperative and postoperative complication were noted. All collected data and risk factors with regard to visual prognosis were analyzed with the help of SPSS 20.0 (SPSS Inc, Chicago, Illinois) software. RESULTS: Fifty five eyes of 82 patient were included. Mean follow-up time was 30.2±24.0 months. The etiology of uveitis was presumed idiopathic uveitis (n= 33), Fuchs heterochromic iridocyclitis (n=26), Behçet's disease (n=26) Herpes simplex virus–associated uveitis (n=12), and other uveitis types (n=9). Mean corrected distance visual acuity (CDVA) was 1.09±0.70 logMAR preoperatively. One month after surgery mean CDVA was 0.40±0.63 logMAR.