Lise öğrencilerinde şiddet eğilimi ve medya etkileşimi (İstanbul Kasımpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi örneği)
Violence trends and media interaction in high school students (İstanbul Kasımpaşa Multi-Programmed Anatolian High School example)
- Tez No: 476367
- Danışmanlar: DR. NEBİYE KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Education and Training, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; lise öğrencilerinin demografik yapısı, sürekli öfke ve öfke ifade tarzları ile medyada konu edilen şiddet arasında ilişkinin var olup olmadığını ortaya koyarak, aralarında eğer bir ilişki varsa, nasıl bir ilişki olduğunu belirlemektir. Araştırma,diğer okullara nispetle daha çok şiddete ilişkin suç işlenen ve daha fazla disiplin cezası uygulanan bir okul olan Kasımpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde 2015-2016 eğitim-öğretim yılında öğrenimini sürdüren 348 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri 'Sürekli Öfke ve Öfke İfade Ölçeği' ve 'Anket' ile toplanmıştır. Bu ölçek ile medyanın, lise öğrencilerinin şiddet eğiliminde etkisinin olup olmadığına bakılmıştır. Bu bağlamda; öfke ve öfke ifade tarzının, araştırma kapsamında yer alan bağımsız değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether there is a relationship between the demographic structure of high school students, the forms of continuous anger and anger expression ways and the violence in media, and determine if there is a relationship. The study was conducted with 348 students who continued their education during the 2015-2016 academic year in Kasımpaşa multi-program Anatolian high school, which is a school with mor ecrime related violence and more disciplinary punishment compared to other schools. İn this context; whether the style of anger and anger expression differed significantly according to independent variables included in the study.