Pentacam scheimpflug kamera ile ön kamara açısının yaş gruplarına ve kadranlara göre incelenmesi
Measurement of the anterior chamber angle according to quadrants and age groups using pentacam scheimpflug camera
- Tez No: 476368
 - Danışmanlar: UZMAN AHMET KARAKURT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ; Pentacam Scheimpflug kamera ile yapılan açı ölçümlerinin yaş gruplarına göre değişimini, kadranlar arasında farklılık olup olmadığını ve açı genişliğinin santral kornea kalınlığı, ön kamara derinliği ve ön kamara hacmi ile ilişkisini araştırmak. GEREÇ-YÖNTEM: Rastgele seçilmiş toplam 110 hastanın 220 gözü prospektif olarak incelendi. Pentacam ile SKK, ÖKH, ÖKD ve 12 kadrandan ÖKA ölçümleri yapıldı. Hastalar 20 yaş ve altı (1.grup-80 göz), 21-40 yaş (2.grup-66göz), 41yaş ve üzeri (3.grup-74 göz) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. BULGULAR: Sağ gözde tüm yaş gruplarında ortalama açı değeri ÜT kadranda 35,87º±5,93º, ÜN kadranda 36,43º±5,86º, AT kadranda 36,95º±6,27º, AN kadranda 36,68º±6,56º saptandı. Sol gözde tüm yaş gruplarında ortalama açı değeri ÜT kadranda 35,96º±5,60º, ÜN kadranda 35,90º±5,78º, AT kadranda 36,96º±6,57º,AN kadranda 36,88º±6,51º saptandı. Sağ göz tüm yaş gruplarında ortalama ÖKD 3,07±0,55 mm, ÖKH 200,06±59,08 µ³, sol gözde ÖKD 3,08±0,60 mm, ÖKH 196,31±57,56 µ³ saptandı. Ortalama sağ göz SKK 537,71±39,83 µ, sol göz SKK 529,94±39,54 µ saptandı SONUÇ: Üçüncü grubuna ÖKA, ÖKD ve ÖKH ölçümleri daha düşüktür. Yani 40 yaş sonrasında ön kamara daralmaktadır. Birinci ve 3. grupta açı kadranları arasında fark yoktur. İkinci grupta alt kadranlar üst kadranlardan daha geniştir. SKK 1. grupta diğer gruplara göre daha kalındır. İkinci ve 3. gruplar arasında fark yoktur. ÖKD ile ÖKH arasında pozitif yönlü kuvvetli ilişki mevcutken SKK hiçbir ön kamara parametresiyle ilişkili değildir. Açı kadranlarıyla diğer parametrelerin ilişkisi 1. grupta zayıfken yaş arttıkça kuvvetlenmektedir. Pentacam yüksek doğrulukta, tekrarlanabilir, diğer yöntemlerle uyumlu ön kamara ölçümleri yapmaktadır. Birçok ön segment cerrahisi planlanmasında, Keratokonus, kapalı açılı glokom gibi sık görülen hastalıkların taramasında güvenilir bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This present study aims to investigate the changes in the anterior chamber angle width according to quadrants and age with Pentacam Scheimpflug rotating camera. Method: Both eyes of 110 healthy outpatients, selected randomly, were included in this prospective study between March 2009 and June 2009. The patients were divided into 3 age groups: group 1 (r20 y; n=80 eyes), group 2 (21 to 40 y; n=66 eyes), and group 3 (Z41 y; n=74 eyes). Angle widths of 12 points (0, 30, 60, 90, 120, 150, 180, 210, 240, 270, 300, and 330 degrees) were measured in each eye. The angle width of the superior nasal quadrant (SNQ), superior temporal quadrant (STQ), inferior nasal quadrant, and inferior temporal quadrant were determined according to arithmetical mean of measurements. Results: No significant difference was observed between groups 1 and 2, in terms of the angle widths in all quadrants, for both right and left eyes.