Hipertansif hastalarda valsartan'ın vwf üzerine etkisi
The effect of valsartan on vwf in patients with hypertension
- Tez No: 476369
- Danışmanlar: UZMAN FATİH BORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
VWF vasküler endotelyumda hem sentezlenip hem de depolanan ve kardiyovasküler patofizyolojide rolü olan bir faktördür. Salındığı zaman platelet agregasyon ve adezyonuna aracılık eder. Yapılan çalışmalar ışığında serum VWF seviyeleri yüksekliği; endotel disfonksiyonla korelasyon göstermektedir. Bu sebeple yüksek serum VWF düzeyleri aterosklerozun ve/veya trombozisin belirlenmesinde yararlı bir indirekt belirteç olabilir. Endotelyal disfonksiyonunun bir göstergesi olması, klinik uygulamalarımızda yararlı bir potansiyele sahipotir. Hem non-invaziv bir yöntemdir ve hastalığın ilerlemesinin bir göstergesi olabilir. İskemik kalp hastalığı, periferik damar hastalığı ve inflamatuvar damar hastalıklarında prognostik önemi vardır. Şili Etfal Eğitim ve Araştırma hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğinde ayaktan takip edilen normotansif hastalar, hipertansiyon ile beraber retinopatisi olanlar ve retinopati olmaksızın hiperttansiyonu olan hasta gruplarında VWF düzeyleri araştırıldı. Her bir grupta 15 hasta değerlendirilmiştir. Hipertansif retinopatisi olan ve olmayan hastalara 6 ay süreyle anjiyotensin reseptör antagonisti olarak valsartan 80 mg/gün verilmiştir. Başlangıç ve 6 aylık tedavi sonrası serum VWF seviyeleri karşılaştırılmış ve istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VWF is a factor that is both synthesized and stored in the vascular endothelium and has a role in the cardiovascular pathophysiology. When released, the platelet mediates aggregation and adhesion. Elevated levels of serum VWF in the light of studies performed; correlates with endothelial dysfunction. Therefore, high serum VWF levels may be a useful indirect indicator of atherosclerosis and / or thrombosis. Having an indication of endothelial dysfunction has a useful potential in our clinical practice. It is both a non-invasive procedure and a marker of the progression of the disease. Ischemic heart disease, peripheral vascular disease and inflammatory vascular disease are prognostic factors. VWF levels were investigated in normotensive patients followed up remotely in Şişli Etfal Training and Research Hospital Internal Medicine Polyclinic, patients with hypertension with retinopathy, and patients with hypertension without retinopathy. Fifteen patients were evaluated in each group. Patients with and without hypertensive retinopathy were given valsartan 80 mg / day as an angiotensin receptor antagonist for 6 months. Serum VWF levels were compared between baseline and after 6 months of treatment and statistically significant differences were found.