Kalsiyum silikat esaslı kök kanal patlarının fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some phsicochemical properties of calcium silicate based root canal sealer
  1. Tez No: 476377
  2. Yazar: AYŞE TUBA ÖZALP KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kalsiyum Silikat Esaslı Kök Kanal Patlarının Bazı Fizikokimyasal Özelliklerinin İncelenmesi Mineral trioksit agregat (MTA), kalsiyum silikat esaslı portland simandan geliştirilen endodontik simandır. MTA, apeksifikasyon, revitalizasyon, apikal cerrahi, pulpa kaplaması ve kök perforasyonlarının tamirinde kullanılır. MTA'nın bu üstün özellikleri sebebiyle çok sayıda kalsiyum silikat esaslı kök kanal patları geliştirilmiştir. Literatürde bunların bazıları hakkında yeterli sayıda çalışma bulunmasına rağmen bazıları hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Bu in vitro çalışmada kalsiyum silikat içerikli dört farklı kök kanal patı (EndoSeal, MTA Fillapex, Tech Biosealer Endove Well-Root ST) ile epoksi-amin rezin bazlı bir kök kanal patı olan AH Plus Jetçözünürlük, pH, boyutsal değişim, akıcılık, radyoopasite, sertlik ve sertleşme süresi gibi farklı fizikokimyasal özellikleri bakımından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Fizikokimyasal özelliklerin değerlendirilmesi için hazırlanan örneklere çözünürlük, pH, boyutsal değişim, radyoopasite, akıcılık, sertlik ve sertleşme süresi testleri uygulanmıştır. Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO)6876 (2012) standartlarına göre karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler ANOVA ve posthoc Tukey HSD istatistik testleri kullanılarak karşılaştırıldı. Sonuçta en yüksek çözünürlük MTA Fillapex, en az çözünürlük AH Plus Jetpatında görüldü. Sadece AH Plus Jet ISO (ISO 6876)'nun çözünürlük kriterlerine uygundu. Hem taze hem de sert örneklerde WellRoot ST ve Tech Biosealer Endo en yüksek pH değerini gösterirken en düşük pH değeri her iki durumda da AH Plus Jet kanal patında izlendi. İncelenen bütün kök kanal patları genleşme gösterdi, en yüksek genleşme MTA Fillapex patında görüldü ve incelenen patlar ISO (6876) standartlarına uymuyordu. En yüksek radyoopasiteyi AH Plus Jet kanal patı gösterdi. Tech Biosealer Endo ve MTA Fillapex patının radyoopasitesi ISO (6876) standartlarına uygun değildi. Akıcılık testinde ISO (6876) standartlarına sadece MTA Fillapex'in uyduğu görüldü. Tech Biosealer Endo kanal patı en yüksek sertlik derecesine sahipken sertleşme süresi en kısa olan pat da yine Tech Biosealer Endo kanal patıydı. En düşük sertlik derecesi WellRoot ST kanal patında gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İnvestigation of Some Phsicochemical Properties of Calcium Silicate Based Root Canal Sealer Mineral trioxide aggregate (MTA) is endodontik cement that developed from a calcium silicate based portland cement. MTA is used in the apexification, revitalization, apical surgery, pulp capping and repair of root perforations.Due to these superior properties of MTA, a large number of calcium silicate based root canal sealers have been developed.Although there are enough studies in some of them in the literature, there is little information about some of them. In this in vitro study, an epoxy-amine resin based root canal sealer,AH Plus Jet compared with calcium silicate basedfour different root canal sealers (EndoSeal, MTA Fillapex, Tech Biosealer Endo and Well-Root ST), in terms of different physicochemical properties like pH, dimensional change, flowability, hardness and setting time. Tests for solubility, pH, dimensional change, radioopacity, flowability, hardness and setting time were applied to the samples prepared for evaluation of physicochemical properties acording to ISO 6876 (2012) standards. The data obtained were compared using ANOVA and posthoc Tukey HSD statistical tests.The result was that MTA Fillapex hasthe highest solubility, AH Plus Jet has the lowest solubility and only AH Plus Jet meets the solubility criteria of ISO (6876).In both fresh and hard samples, WellRoot ST and Tech Biosealer Endo showed the highest pH value, while AH Plus Jet showed the lowest pH value in both cases. All root canalsealers examined showed expansion, the highest expansion was seen in the MTA Fillapex, and the sealers examined did not meet ISO (6876) standards. AH Plus Jet canal sealer had the highest radiopacity. Tech Biosealer Endo and MTA Fillapex did not meet with ISO (6876) standards for radiopacity.In the fluency test, only the MTA Fillapex meets with ISO (6876) standards. Tech Biosealer Endo has the highest degree of hardness and the shortest setting time. WellRoot ST has the lowest hardness.