Da-da düşüren dönüştürücü tasarımı ve pi kontrolü
Design and pi control of dc-dc buck converter
  1. Tez No: 476392
  2. Yazar: HÜSNÜ YALDUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada güç elektroniği uygulamalarında önemli bir yere sahip olan anahtarlamalı güç kaynaklarından, düşüren tip doğru akım-doğru akıma (DA-DA) dönüştürücü tasarımı yapılmıştır. Dönüştürücü güç devresi girişindeki 20V ile 30V arası değişken doğru gerilimini, regüleli olarak 12V seviyesinde bir çıkış gerilimine dönüştürmektedir. Tasarlanan dönüştürücünün çıkış geriliminin kontrolünde, geri beslemeli sistemlerde yaygın olarak kullanılan Oransal-Integral (Propational-Integral: PI) kontrol yönteminin kullanılmıştır. Kontrol sisteminin geri beslemesinde, gerilim mod yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın uygulamasına geçilmeden önce tasarımın SIMPLORER programı ile benzetim çalışması yapılmıştır. Devrenin deneysel uygulamasında PIC18F4520 mikrodenetleyicisi kullanılmış, kullanıcı etkileşimli tuş takımı ve LCD (Liquid Crystal Display) ekran uygulaması ilave edilmiş ve dönüştürücünün birçok özelliği kullanıcı tarafından ayarlanabilir hale getirmiştir. Gerçekleşen devre ile deneysel çalışmalar yapılmış ve bu değerler benzetim çalışması sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, buck-type DC-DC convertor which has an important place in power electronics applications in switching mode power supplies was designed. Variable DC voltage between 20V and 30V where is in the converter power unit input is converted to regulated 12V output voltage level. Using of the Proportional-Integral (PI) control method in the systems with feedback commonly was aimed for control of output voltage of the designed converter. Voltage-Mode method was used for feedback of the control system. Before implementation, the designed system was simulated by using SIMPLORER software. In the experimental application of the circuit, PIC18F4520 microcontroller was used. Further, the circuit has user-interactive keypad and LCD (Liquid Crystal Display) screen. Furthermore, it has made that many features of the converter can be set by user. In this study, experimental works were made by using realized circuit, and obtained values were compared with simulation results.