Clinical and microbiological effects of probiotic lozenges in the treatment of chronic periodontitis: A 1-year follow-up study
Kronik periodontitis tedavisinde probiyotik striplerin etkinliğinin klinik ve mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi: 1 yıllık takip çalışması
  1. Tez No: 476399
  2. Yazar: PİNAR MERVE TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, kronik periodontitisli (KP) hastalarda başlangıç periodontal tedavi (BPT)'ye yardımcı olarak kullanılan L.reuteri içeren striplerin uygulamasının etkinliklerinin klinik ve mikrobiyolojik olarak karşılaştırılmalı değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya her kadranda sondalama derinliği (PD) ≥ 5 mm, gingival indeksi (Gİ) ≥ 2 olan en az 3 tek köklü dişe sahip, toplam 40 KP'li hasta dahil edildi ve rastgele 2 gruba ayrıldı. 1. gruba diş yüzey temizliği ve kök yüzey düzleştirilmesi (SRP) ve L.reuteri içeren probiyotik strip uygulaması (SRP + Probiotic) ve 2. gruba SRP ve Placebo (SRP+Placebo) uygulaması yapıldı. Mikrobiyolojik örnekler PD ≥ 5 mm ve Gİ ≥ 2 olan tek diş bölgesinden tedavi öncesi (0.gün) ve sonrası (21., 90., 180. ve 360. gün) alındı. Bunu takiben plak indeks (Pİ), Gİ, sondalamada kanama (BoP), rölatif ataşman seviyesi (RAS) ve PD içeren klinik ölçümler yapıldı. Mikrobiyolojik değerlendirme için total canlı bakteri (TVC) sayımı yapıldı ve TVC sayısı içinde zorunlu anaerop ve fakültatif anaerop bakteri oranları berlirlendi. Grup içi çoklu fark karşılaştırmaların tespiti için Bonferroni düzeltmeli paired sample t testi, Bonferroni düzeltmeli Wilcoxon signed rank testi ve paired sample t tesi kullanıldı. Guruplar arası çoklu fark karşılaştırmalarında ise Bonferroni düzeltmeli student's t ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Tedavi süresinin sonunda, tüm ölçüm dönemlerinde, 1. gruba ait Pİ, Gİ, BoP ve PD parametrelerin 2.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the effect of Lactobacillus reuteri (L. reuteri) containing lozenges as an adjunct to initial periodontal therapy in chronic periodontitis (CP) patients and to detect L. reuteri colonization in periodontal pockets. A total of 40 patients, with at least 2 teeth having one approximal site with a probing depth (PD) of 5-7 mm and gingival index (GI) of ≥2 in each quadrant, were selected and randomly divided into 2 groups. Group I received scaling and root planing (SRP) + L. reuteri containing lozenges, whereas Group II received SRP + Placebo. Plaque index (PI) and (GI), bleeding on probing (BoP), PD and relative attachment level (RAL) were measured. Microbiological sampling was performed at baseline and days, 21, 90, 180 and 360 and was analyzed by culture method including total viable count (TVC) and proportions of obligate anaerobes. Repeated measure analysis of variance was used for intra-group comparison of the clinical parameters and proportions of obligate anaerobes whereas the Friedman test was used for the TVC values at different time point measurements. The Bonferroni corrected Paired sample t was used to evaluate intra-group comparisons of the clinical parameters and proportions of obligate anaerobes in pairs. The Bonferroni corrected Wilcoxon signed ranks test was used to evaluate the intra-group comparisons of the TVC values in pairs. The Student t or Mann-Whitney U tests were used to evaluate the inter-group comparisons of the mean differences according to their distribution.