Rekreatif dans faaliyetlerine katılan bireylerin esenlik düzeylerinin incelenmesi
Examination of well-being levels of individuals participating in recreational dance activities
  1. Tez No: 920131
  2. Yazar: HAMZA TARIK GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÖZBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı, serbest zamanlarında dans etkinliklerine katılan kişilerin elde ettikleri esenlik seviyelerini incelemek ve bu seviyeleri belirli demografik özellikler çerçevesinde karşılaştırmaktır. Araştırmanın evrenini daha önce hiç rekreatif olarak dans aktivitelerine katılmamış üniversite öğrencileri oluştururken, örneklem grubunu ise tesadüfi örnekleme yöntemine dayalı olarak Trakya Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerden seçilmiş, toplamda 68 gönüllü öğrenci, 34 erkek ve 34 kadın olacak şekilde bir araya getirilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplamak için kişisel bilgilerin yer aldığı bir form ve VanderWeele (2017)'nin geliştirdiği,“Yeni Esenlik Endeksi (New Florishing Index)”olarak adlandırılan ve Alkan (2022) tarafından Türkçe Formu Geçerlilik ve Güvenirliliği yapılan“Yeni Esenlik Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek güvenilirliğini tespit etmek amacıyla Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız ikili grupları karşılaştırırıken, bağımsız örneklem (independent Sample) T testi, bağımlı ikili grupları karşılaştırırken bağımlı(paried) örneklem T-testi ve grup ve zaman ortak etkileşiminin analizinde tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Esenlik Ölçeği ve alt boyut puanlarının çalışma ve kontrol grubu arasındaki karşılaştırılmasında ise ANCOVA analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the well-being levels achieved by people who participate in dance activities in their free time and to compare these levels within the framework of certain demographic characteristics. The population of the study consisted of university students who had never participated in recreational dance activities before, while the representative sample group was selected from the students studying at Trakya University based on random sampling method, and a total of 68 volunteer students, 34 males and 34 females, were brought together for the study. In the scope of the research, a form containing personal information and the“New Well-being Scale”developed by VanderWeele (2017), called the“New Florishing Index”, and the Turkish version of which was validated and reliable by Alkan (2022) were used for data collection. Cronbach Alpha coefficient was calculated to determine the reliability of the scale. In data analysis, independent sample T-test was used for comparing independent dyadic groups, dependent sample T-test was used for comparing dependent dyadic groups, and two-factor ANOVA was used in repeated measures for analyzing group and time interaction. ANCOVA analysis was used to compare the well-being scale and subscale scores between the experimental and control groups.