Kul Himmet şiirlerinde mitik unsurlar
Mythological elements in Kul Himmet poems
  1. Tez No: 476466
  2. Yazar: ÇETİN DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ BORA HANÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Köklü bir geçmişe sahip olan ve çok geniş coğrafyalarda varlık gösteren Türkler, yaşadıkları bölgelerde birçok inanç ve kültür ile etkileşime girmiştir. Bu etkileşim Türklerin inançlarının, gelenek-göreneklerinin, örf-adetlerinin, düşünce tarzlarının vb. birçok unsurun şekillenmesine vesile olmuş ve tüm bu inanç ve kültür unsurlarının senkretik bir yapıda olmasına zemin hazırlamıştır. Bu etkileşim doğal olarak edebi metinlerde de kendini göstermiştir. Buna bağlı olarak Alevi Kültürü, bu etkileşimi en çok yansıtan kültürlerdendir. Bu çalışma, 16. Yüzyılda yaşayan, eserleriyle Alevilerin ilgi ve dikkatlerini üzerine çeken ve Aleviler tarafından ermiş olduklarına inanılan Yedi Ulu Ozandan biri olan Kul Himmet'in şiir dünyasının mitik temellerinin olup olmadığı üzerine oluşturulmuştur. Çalışmada, Kul Himmet'in şiirlerinin bünyesinde mitik unsurları barındırdığı tespit edilmiş ve bu tespitlerin temellerinin neler olduğu, hangi inanç sistemlerinden etkilendiği ya da hangi inanç sistemlerini etkilediği, Kul Himmet'in şiirlerinde mitik ögeleri nasıl ve hangi işlevle kullandığı hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turks, who had a long history and existed in a very wide geographical area, interacted with many beliefs and cultures in the regions where they lived. This interaction is based on the beliefs of the Turks, customs, traditions, customs, Has been instrumental in shaping many elements and has laid the foundation for all these beliefs and cultural elements to be syncretic. This interaction naturally also manifested itself in literary texts. Accordingly, Alevism Culture is the culture that reflects this interaction most. This study is based on whether the mythical bases of the poetry world of Kul Himmet, who lived in the 16th century and who built the throne of the Alevis with his works and believed that they were possessed by the Alevis, were one of the Seven Great Masters. In the study, it was determined that Kul Himmet's poems contained mythical elements in his body and information about what constitutes the bases of these determinations and which belief systems he was given.