İli bölgesi ve Tarançiler (17. – 20. yüzyıllar)
İli region and Taranchis (17th – 20th centurier)
  1. Tez No: 476469
  2. Yazar: MAIMAITIAILI MAIMAITIMING
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
“İli Bölgesi ve Tarançiler (17. – 20. Yüzyılla)”adlı çalışmamız Giriş kısmı dâhil olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Hunlar döneminden Cungar hâkimiyetine kadar İli Bölgesi'nin kısa tarihi ve bölgede yaşayan Bozkır kavimleri hakkında bilgi vermeye, bununla birlikte, Tarançi adının ortaya çıkışını ve kökenini açıklamaya çalıştık. Birinci bölümde, Tarançi adının tarih sahnesinde ortaya çıkmış olduğu Cungar Hanlığı'ndan resmî belgelerde bu adın kullanımının kaldırıldığı 20.asrın ortalarına kadar olan sürece ve Tarançileri etkileyen siyasî güçlerin 300 senelik tarihine değindik. İkinci bölümde ise Cungar döneminden başlayarak 20.asrın ortalarına kadar olan dönemde Tarançilerin sosyal, kültürel ve idarî yapısındaki gelişmeler ve değişiklikleri kısıtlı tarihî belgelerle açıklamaya gayret gösterdik. Bu bölüm çalışmamızın omurgasını oluşturmaktadır. Tezimizin ek kısmında Tarançilerin faaliyet merkezi olan İli bölgesi ve Tarançiler hakkında fotoğraf ve bölgenin siyasî tarihiyle ilgili haritaları koymayı faydalı gördük. Sonuç olarak pek bilinmeyen ve çalışılmayan Tarançilerin ortaya çıkış sebeplerini ve Tarançi kimliğinin nasıl bir süreç içinde ilerlediğini ve bununla Doğu Türkistan'daki çeşitli şehir veya bölge merkezli kimlik çatışmalarının gönümüze kadar olan etkisini ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
Our thesis named“İli Region and Taranchis (17th – 20th Centurier)”consists of an introduction and two chapters. In the introduction, we tried to make brief statement about short history about Ili region and the Steppe tribes lived there from Huns period to dominance of the Cungar. And we offer the origin of the name“Tarançi”and the process of its appearance. In the first part, the time period from dominance of the Cungar, that the name“Tarançi”appeared, to middle of the 20st century, that the name disappeared and 300 years of history of the political forces that affected Tarançies were evaluated. At the second part, were given information about the developments in social, historical and administrative structure of Tarançies from Cungar period to middle of the 20st century relying on limited historical documents. And the work has been viewed in terms of philosophy and though. In the additional part of thesis, we have found useful to give as examples, what some of the pictures of Tarançies and of Ili region which Tarançies activity center and maps about the regions political history. As a result, we present the reason of appearing of Tarançi and how the Tarançi identification advanced and the impact of city or region-based identity conflicts at East Turkistan.