Mülteci statüsünün belirli bir sosyal gruba mensubiyet nedeniyle tanınması
Recognition of refugee status for reason of membership of a particular social group
- Tez No: 476468
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türk hukukunda uluslararası koruma türlerinden olan mülteci ve şartlı mülteci statülerinin tanınması hallerinden biri olan belirli bir sosyal gruba mensubiyet nedeniyle zulüm görme tehlikesi, koruma ihtiyacı olan kişiler açısından diğer statü tanınma sebeplerine oranla daha esnek bir görünüm sergilemesi bakımından dikkat çekmektedir. Özellikle son yıllarda Türkiye'de ve dünyada en çok tartışılan konuların başında gelen“göçmen sorunu”na bir çözüm arayışı açısından belirli bir sosyal gruba mensubiyet kavramı kullanışlı bir araç olabilecektir. Belirli bir sosyal gruba mensubiyet, belirli bir niteliği ya da özelliği paylaşan insan topluluklarının bulundukları toplumda büyük oranda objektif olarak ayırt edilebildikleri hallerde söz konusu olmaktadır. Söz konusu niteliğe sahip olan insan gruplarına mensup olan kişiler, sahip oldukları bu mensubiyet nedeniyle zulüm görme tehlikesi ile karşı karşıya kaldıklarında kişilerin mülteci veya şartlı mülteci statüsü tanınabilecektir.
Özet (Çeviri)
Well-founded fear of being persecuted for reason of membership of a particular social group, a ground for refugee and conditional refugee status recognition in Turkish law, draws attention as a more flexible ground than the others for the people who needs protection. Especially in recent years, the term of membership of a particular social group can be a useful tool in terms of seeking a solution to the“immigration problem”, the leading problem in Turkey and in the world. Particular social group is a collective of people being objectively distinguished in the society in which they live because of sharing certain characters or attributes by its members. When persons being members of particular social groups face with fear from being persecuted for reason of this affiliation, their refugee or conditional refugee status can be granted.