Katma değer vergisinde indirim mekanizması
Reduction macanizm in tax value added tax
- Tez No: 476521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
İndirim mekanizması ile, satın alınan mal ve hizmet için ödenen katma değer vergisi, satışı esnasında ödenecek katma değer vergisinden indirilmekte ve bu satış neticesinde doğan değer üzerinden vergi alınmaktadır. Böylece mükellef malı alırken ödemiş olduğu katma değeri indirim konusu yaparak ikinci kez vergilendirmenin önüne geçmektedir. Ayrıca indirim mekanizması sayesinde vergi idaresi, mükelleflerin mal ve hizmet alış verişinin otokontrolünü sağlamakta, vergi kaçakçılığını daha rahat denetleyebilmektedir. Getirdiği imkanlar dışında Türkiye'de KDVK'nın yürürlüğe girmesinin bir sebebi de, Avrupa Birliği mevzuatı ile uyumlaştırmanın sağlanmasıdır. KDVK'da yer alan düzenlemeler, Avrupa Birliği mevzuatıyla karşılaştırıldığında, mükellefin KDV'de indirim hakkından yararlanmasını sınırlamaktadır. Avrupa Birliği, mükelleflerin ekonomik faaliyetleri gereği satın aldıkları mal ve hizmete ait KDV'nin tamamını indirim konusu yapılabilmesini amaçlamıştır. Mükellefiyette, KDV indirimine ilişkin şartlarda, kısmi indirimde getirilen kolaylıklar, Avrupa Birliği'nde mükellefin KDV'nin tamamının indirim konusu yapabilmesine olanak vermektedir. Türkiye'de uygulanan KDVK'da ise, indirim kavramına bakıştan, öngörülen şartlara kadar çeşitli konularda mükellefin KDV'de indirim hakkından yararlanmasını daraltıcı düzenlemeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
By the mechanism of deduction, value added tax paid for the goods and services purchased are deducted from the value added tax to be paid at sale and the value emerging subsequent to this sale is taxed. Accordingly, value added tax paid by the taxable person is subjected to deduction and an event of double taxation is avoided. Furthermore, thanks to the deduction mechanism, tax authorities assure selfcontrol of the taxable persons' exchange of goods and services and enable more resilient inspection of tax evasion. In addition to opportunities it presents, another reason for introducing the Law on VAT in Turkey is to enable harmonisation with the European Union legislation. Compared to the European Union legislation, it is observed that arrangements in the Law on VAT limit the taxable persons' right to exercise the right of VAT deduction. European Union has aimed at making all VAT paid by the taxable persons for goods and services purchased for their economic activities subject to deduction. Easements provided in the status of taxability and partial deduction enable the European Union taxable person capable of deducting the entire amount of VAT payment. On the other hand, the Law on VAT applied in Turkey introduces various provisions that restrict taxable persons' exercise of the right of deduction, ranging from the lawmaker's view of deduction to preconditions required.