Şili televizyonlarındaki Türk dizilerinin Şili basınında sunumu
The presentation of Turkish series broadcasted on Chilean television in Chilean newspapers
- Tez No: 476527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ CAN YAĞCI AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Radio and Television, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Şili ile Türkiye arasında 90 yıllık bir geçmişe dayanan diplomatik ilişkiler geçtiğimiz günlerde çeşitli törenlerle kutlanmış ve geçen sürede iki ülkenin ilişkilerindeki ilerlemeye dikkat çekilmiştir. Türk dizilerinin Şili ekranlarında yayınlanması, iki ülke arasındaki ilişkiler açısından önemli bir dönüm noktasıdır.“Binbir Gece”nin 2014 yılında MEGA Kanalı tarafından satın alınmasıyla birlikte, Şili, tarihinde ilk Türk televizyon dizisi ithalatı gerçekleşmiş olur. Bu durum yerli dizilerin dünyaya açılması anlamında Türk dizi endüstrisinde dikkate değer bir adım oluşu kadar, Türk dizilerine ev sahipliği yapmaya başlamış olan Şili Medyası ve Şili drama endüstrisi için de büyük bir dönüşümün habercisidir. Bundan sonra bir biri ardına satın alınan Türk dizileri, kısa bir süre içinde reyting rekorları kırarak gösterime girdiği kanalları zenginleştirir. 2014-2016 yılları arasında 17 Türk dizisinin yayınlanması Şili televizyon sektöründe yol açtığı dönüşüm kadar Türkiye'nin Şili'de tanınması açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Türk televizyon dizileri ile ilgili aldığı bilgileri içerik analizi tekniği ile Şili'deki 4 büyük gazeteyi örneklem alarak incelemektir. Sonuçlar Şili basınının Türkiye'yi ve dizileri nasıl sunduğunu, haberleri nasıl çerçevelediklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The 90th anniversary of Chilean-Turkish relations has recently been celebrated, throwing light on progress made in the relations between the two countries over the past years. Arrival of Turkish series to Chilean screens represent an important point in the relations between two nations. With MEGA Chanel's purchase in 2014,“Binbir Gece”became first broadcasted Turkish serie in Latin America. This development has not only been big step in opening of Turkish series to the international crowd, but it also proved to be turning point for Chilean television and Chilean drama industry, which were the host of first Turkish series ('dizi') broadcasted in Chile. After this, new Turkish series which kept finding their way to Chilean television screens continued breaking rating records and enrich the offer of Chilean local television stations. Broadcasting of 17 Turkish series between 2014 and 2017 has not only been turning point for Chilean television sector, but has also played a big role in introducing Turkey to Chilean audience. İn this context, in our research we will analyse information regarding Turkish productions gathered from 4 important Chilean newsapapers using the method of content analysis. İn conclusion, we will identify how were Turkish 'dizi' represented in Chilean media and how those news has been framed.