Ankara Etnografya Müzesi el yazmalarında filigran
Watermark in manuscripts of Ankara Ethnography Museum
  1. Tez No: 476563
  2. Yazar: ELİF SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM BOZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Ankara Etnografya Müzesi El Yazmalarında Filigran”adlı tez çalışmasında, müze koleksiyonunda yer alan yazmaların incelenmesi ve karşılaşılan filigranların bir katalog içerisine kaydedilmesi, kaydedilen filigranların daha önce yayınlanmış kataloglarla karşılaştırılarak tarihsiz yazmaların tarihlenebilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında, Ankara Etnografya Müzesi'ndeki muhtelif dönemlere ait 94 el yazmasının filigranları incelenmiştir. Katalog numarası verilen 41 örnekte toplam 81 filigran tespit edilmiş, ele alınan örnekler bütünlük oluşturması açısından tarihli-tarihsiz olarak sıralanmıştır. Bu ayrımdan sonra filigranlar daha önce yayınlanmış kataloglarla karşılaştırılarak tarihleri hakkında bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yazmaların tarihleri hakkında yaklaşık verilere ulaşılmasının yanı sıra menşei hakkında da bilgiler elde edilmiştir. Çalışmalar sırasında el yazmalarında görülen çeşitli bozulmalar doğrultusunda mevcut depo alanlarının düzenlenmesi konusunda bazı önlemlere başvurulması gerekliliği üzerinde durulmuş, uygun depolama şartlarının sağlanmasının, koleksiyonun ömrünün uzatılması için en doğru ve etkili çalışma olacağı vurgulanmıştır. Objelerin muhafazası için uygun ortam ve şartların sağlanması, depolama mobilyalarının seçimi ve bu alanlarda sağlıklı muhafaza koşullarının sürekliliğin sağlanması için de önemli noktalara dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study named“Watermark in Manuscripts of Ankara Ethnography Museum”, it was aimed to examine the writings in the museum collection and to record the watermarks in a catalog, to compare the watermarks recorded with the previously published catalogs and to date without writing. Within the scope of the thesis study, watermarks of 94 manuscripts belonging to various periods in the Ankara Ethnography Museum were examined. A total of 81 watermarks were identified in 41 samples given the catalog number, and the samples handled were listed as dated-date with respect to integrity. After this discrimination, watermarks were compared with previously published catalogs and some evaluations were made about their dates. As a result of the assessments made, information about the origin was obtained as well as the approximate date about the dates of the writings was reached. It was emphasized that the necessity of resorting to some precautions in order to organize the existing warehouses in the direction of the various distortions seen in the manuscripts during the studies and it was emphasized that ensuring proper storage conditions would be the most accurate and effective work for extending the life of the collection. Important points have also been pointed out in order to provide suitable environments and conditions for the storage of the objects, to select the storage furniture and to ensure the continuity of the healthy storage conditions in these areas