Wals Info Veri Tabanına göre Almanca, Fransızca ve Türkçe'nin karşılaştırılması
The comparison of German, French and Turkish through Wals Info Data - base
  1. Tez No: 476564
  2. Yazar: MUSTAFA ERKİN TECİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN LEYLA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu tezin temel savı Wals'te bulunan ilk 9 ana kategoriyle ilk 138 değeri Almanca, Fransızca ve Türkçe açısından karşılaştırmaktır. Wals'in odağında olan dilsel tipoloji dilleri daha iyi sentezlemek ve anlamak için önemli bir çalışmadır. Bu tezdeki bir diğer önemli tartışma ise akademik kaynaklara gönderimde bulunarak tartışmaya açık değerleri ortaya koymaktır. Bu çalışmada değerler açıklanmakta ve akademik kaynağa gönderim fırsatı olduğunda o değer akademik kaynakla güçlendirilerek değerlerin daha nesnel olarak göz önüne alınabileceği de ortaya konmaktadır. Bu çalışma dilleri dokuz kategoriye ayırarak dilleri daha ayrıntılı şekilde incelemeyi ve dillerle ilgili daha önce açığa kavuşturulmamış olguları ortaya koymayı ve açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak, Wals'teki bakış açısı bu tezi inceleyecek kişilere en açık şekilde empoze edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main argument of this thesis is to compare and contrast the first 138 values through first 9 categories in“Wals Info”regarding German, French and Turkish languages. The focus of Wals Info which is linguistic typology aims to synthesize and understand the languages more objectively. The other important goal in this thesis is to put forward values that are open to discussion by reference to academic sources. In this study, values are explained and values are strengthened by referring to academic sources so that values can be taken into consideration more objectively. This study aims to examine the languages in a more detailed way and put forward the cases that have not been dealt before. Therefore, the perspective on“Wals Info”is aimed to inform readers who would study this thesis.