Ankara Etnografya Müzesi sünnet odası kalem işi süslemeleri
Ankara Etnography Museum circumcision room wood pai̇nti̇ng ornaments
  1. Tez No: 429505
  2. Yazar: FATMA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada Ankara Etnografya Müzesi sünnet odasında sergilenen 17. yüzyıl sonlarına ait kalem işi süslemeler incelenmiştir. Araştırmanın amacı; Ankara Etnografya Müzesi sünnet odasının tavan ve duvarlarındaki kalem işi süslemeleri tespit etmek, renk, desen ve kompozisyon özelliklerini çizim ve fotoğraflarla belgeleyerek ortaya koymaktır. Kalem işi süslemeler fotoğraflanmış, teknik çizimleri yapılmış ve her bir örnek için bilgi formları oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda toplanan veriler tablolar olarak sunulmuştur. Sünnet odasında 21 adet bitkisel, sembolik, üsluplaştırılmış zoomorfik, geometrik, nesneli ve mimari motiflerden oluşan süslemeler mevcuttur. Süsleme tekniği olarak örneklerin tamamında ahşap üstü kalem işi tekniği uygulanmıştır. Araştırmaya konu olan süslemelerin çoğunda krem, lacivert, kiremit kırmızı, narçiçeği kırmızı, sarı yaldız ve yağ yeşili renk kullanılmakla beraber, sütlü kahve, turuncu, turkuaz mavi, kızıl kahve, haki yeşil, koyu yeşil, gülkurusu, beyaz ve koyu kırmızı renklerde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the wood paingting ornaments from the 17th century exhibited in the circumcision room of Ankara Ethnography Museum. The purpose of this research is to determine the wood paingting ornaments on the roof and walls of circumcision room in Ankara Ethnography Museum and to reveal their color, pattern,and composition features documenting by drawings and photos. Wood paingting ornaments was photographed, their technical drawings were taken and data sheets were taken for each sample. The data collected as a consequence of the research are provided in tables. The circumcision room includes 21 ornaments with herbal, symbolic, zoomorphic, geometric,architectural patterns with objects. As the ornamenting technique, wood paingting method was preferred on the samples. Most of the ornaments subject to research, cream, dark blue, tile red, vermilion, gold bronze and oil green as weel as white brown,orange, turquoise blue, red brown, khaki, dark green, dusty rose, white and dark red colors were mainly preferred.