Mezheplerin görüşlerini temellendirmede kullandıkları Kur'ân ayetleri (Muzaffer Razi örneği)
Quranic verses used for establishing the thoughts of sects (The example of Mudhaffar al-Razi)
  1. Tez No: 476562
  2. Yazar: SEMRA CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tez,“giriş, üç bölüm, sonuç ve ek”ten oluşmaktadır. Girişte, tezin hazırlanmasında takip edilen yöntem ve yararlanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Muzaffer er-Rāzī'nin hayatı ve eserleri iki kısımda incelenmiştir. İlk kısımda adı, soyu, doğumu-ölümü, yetiştiği ortamın siyasal, sosyal ve mezhebi durumu, ilmi hayatı, hocaları ve öğrencileri ele alınmıştır. İkinci kısımda ise ona nispeti güçlü ve şüpheli eserler ile ona nispet edilmesine rağmen onun kaleme almadığı eserler incelenmiştir. İkinci bölümde, er-Rāzī'nin iman, ulûhiyet, mead, imâmet konularındaki îtikâdî görüşleri ile tasavvuf, hadis ve fıkhî konulardaki görüşleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Kitābu Ḥuceci'l-Ḳur'ān'da fırkaların tasnifi, mezheplere yaklaşım biçimi, mezheplerin Kur'ân'î delillerinin kendi kaynakları üzerinden tahlil ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Ek'te, er-Rāzī'nin Kitābu'l-Ḥuceci'l-Ḳur'ān adlı eserinin“Haricîler”bölümünün tercümesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis is composed by the introduction, three parts, conclusion and an addition part. In the introduction part, the information on the method of the preparation process and the utilized sources for the thesis is given. In the first part, the life and works of Mudhaffar al-Rāzī is investigated into two parts. In the one of these parts, his name, lineage, birth, the political, social and sectarian the condition of environment in which he grew, educational life, his masters and pupils are handled. In the other part, the works which are strongly or suspiciously addressed to him and the works which are not belonging to him although addressed to him are examined. In the second part, the topic is composed by al-Rāzī's thoughts on faith, divinity, death, leadership, with the opinions on mysticism, hadith, and schools of Islamic Sects. In the third part, the classification of sects, his approach to them, and their Quranic evidences are analyzed and evaluated in the light of their own resources in Kitābu Ḥuceci'l-Ḳur'ān. In the addition part, the title“Khavâric”which is a part of the work of al-Rāzī, Kitābu Ḥuceci'l-Ḳur'ān, is added to thesis.