Hatay yerleşik Arap diyalektleri: WALS'e göre dil özellikleri
The sedentary Arabic dialects of Hatay: With respect to the database of WALS
  1. Tez No: 368460
  2. Yazar: MAHMUT AĞBAHT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Hatay yerleşik Arap diyalektlerinin (HAYAD) tipolojisini ortaya koymak üzere, dünya dillerinin yapısal karşılaştırılmasının yapıldığı The World Atlas of Language Structures (WALS) veritabanının özellikleri bakımından HAYAD'ın betimlenmesi yapılmıştır. Tez, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş, tezin kuramsal çerçevesi, tezin kapsamı ve literatür durumunu içermektedir. İlk bölümde Arap dili ve diyalektlerine ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde HAYAD'ın WALS bakımından taşıdığı değerler ortaya konmuştur. Bölümün sonunda HAYAD ile Türkçenin WALS özellikleri bakımından karşılaştırması yapılmıştır. Bu çalışma ile ülkemizde sınırlı sayıda çalışmanın bulunduğu Arap diyalektolojisi alanına ve iki-çokdillik çalışmaları gibi dilbilim alanlarına katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to put forward the typology of the sedentary Arabic dialects of Hatay (HAYAD: Hatay Yerleşik Arap Diyalektleri) with respect to the database features of The World Atlas of Language Structures (WALS), in which world languages are compared and contrasted by structure. The thesis consists of an introduction and two chapters. The introduction covers the theoretical framework, lays out the purpose of this thesis and situates it within the literature. In the first chapter, general information on Arabic dialects is provided. The second chapter presents the typology of HAYAD in the context of the WALS. At the end of the second chapter, the WALS features in Turkish are compared to those in HAYAD. This thesis is expected to contribute to our limited knowledge of Arabic dialectology in Turkey as well as to broader fields of linguistics such as bilingualism and multilingualism.