Genelleştirilmiş sturmian spiralleri
Generalized sturmian spirals
  1. Tez No: 476583
  2. Yazar: RACHEL BAPESE MONDONGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez dört bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümünde tezde gerekli olan kavramlar ve tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümünde Öklid düzleminde Sturmian spiralleri ve bunları genelleştirilmeleri verilmiştir. Tezimizin son bölümü olan dördünce bölümünde Lorentz-Minkowski düzeminde Sturmian spiralleri ve bunları genelleştirilmeleri verilmiştir. Ayrıca ilgili örnekler ve bu örneklerin grafikleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains concepts and definitions which are needed throughout the thesis. Sturmian spirals in Euclidean plane are introduced in the third chapter and their generalizations are also given. In fourth chapter of our thesis, Sturmian spirals and their generalizations are studied in the Lorentz-Minkowski plane. Also related sturmian spirals examples and their figures are given.