Temel eğitimden ortaöğretime geçiş (TEOG) sisteminin fen bilimleri öğretimi bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of transition system from basic education to secondary education (BESE) in terms of science teaching
- Tez No: 476584
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacını TEOG sınavı içerisinde yer alan Fen ve Teknoloji dersi sorularının incelenmesi oluşturmaktadır. Bu bakımdan TEOG Fen ve Teknoloji dersi soruları kuramsal çerçeve olarak belirlenen Webb'in Bilginin Derinliği seviyelerine göre analiz edilerek, TEOG, Fen ve Teknoloji Sınavı ile ilgili öğrenci, öğretmen ve velilerle görüşmeler yapılmış; bütün bunlardan çıkan sonuçlara bakılarak TEOG Fen ve Teknoloji Sorularının (2014-2015) Fen ve Teknoloji dersi öğretim programına uygun olup olmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Kırıkkale İli Merkez ilçede öğrenim gören 535 8. sınıf öğrencisi, 200 öğrenci velisi ve 25 fen bilgisi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı 'Çeşitleme Modeli' kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda 2014-2015 eğitim–öğretim yılının birinci ve ikinci döneminde uygulanan TEOG Fen ve Teknoloji dersi soruları, nitel yorumlayıcı araştırma modeli ile analiz edilmiştir. Nicel boyutunda ise öğretmen, öğrenci ve öğrenci velilerinin TEOG hakkındaki görüşleri önce likert tipi bir anketle belirlenmiştir. Daha sonra bulguların zenginleştirilmesi amacıyla sadece TEOG sınavına giren öğrencilere 'TEOG Sınavına İlişkin Öğrenci Görüş Formu' uygulanmıştır. Bu görüş formu yarı yapılandırılmış dört açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Elde edilen bilgiler yüzde ve frekans hesaplamaları ile analiz edilerek çizelgelere aktarılmıştır. Bulgulara dayalı olarak; TEOG soruları ile kazanım ve alt öğrenme alanları genel olarak ilişkili olmasına rağmen, özellikle II. dönem sorularının sınav tarihine yakın işlenen alt öğrenme alanlarından daha fazla sorunun yer aldığı görülmüştür. Webb Bilginin Derinliği Seviyeleri analizine göre I. ve II. dönem TEOG sorularının alt basamakları olan 1. seviye ve 2. seviye de yoğunlaştığı, 3. seviyedeki sorulara az yer verildiği ve 4. seviyeden ise hiç soru sorulmadığı tespit edilmiştir. Sınav soruları kazanımlarının öğrenci çalışma ve ders kitabı içerisinde yer alan etkinliklerle uyumlu olduğu ve bu kazanımları öğrenciye kazandırmada öğrenci çalışma ve ders kitabının yeterli bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca TEOG sınavının telafisinin yapılması, iki döneme yayılması, öğrencilerin sınav stresini azaltması, yanlış soruların doğruları etkilememesi, öğrencilerin sınava kendi okullarında girmesi gibi özelliklerin olumlu sonuçlar getirdiği görülmüştür. Ancak katılımcıların görüşlerine göre TEOG'un özel ders ihtiyacını azaltmadığı yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre konuyla ilgili önerilere yer verilmiş ve araştırmanın bu alanda yapılacak yeni çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the Science and Technology questions from the Basic Education to the Secondary Education (BESE) exam. For the sake of this study, these questions were analyzed according to Webb's DOK Levels, which were determined as the institutional framework. In addition, interviews with students, teachers and parents were conducted in order to get their insights about BESE as well as Science and Technology. As the result, it was determined whether the questions from Science and Technology section (2014-2015) were in line with the curriculum of the course. Study group of the research was formed from 535 8 grade students trained in Kırıkkale in 2014-2015 school year, 200 parents and 25 science and technology teachers. The 'variatien model' including both qualitative and quantitative processes, was used during research. In the qualitative aspect of the research, 2014-2015 school year 1st and 2 st semester science questions qualitative interpreter research model was analyzed. In the quantitative aspect of the research, opinions of teachers, students and their parents about BESE were considered by a likert scale questionnaire. In order to enrich the findings, semistructered interview was carried out within only students who took BESE exam in 2014-2015. The obtained data was transferred to charts using frequency and percent calculations. According to findings, although science questions were related to outcomes and sub-learning areas of th lesson, it was noticed that especially in the 2 st term exam, questions were chosen from the topics that were taught clase to exam date. According to Webb DOK analysis, close results were obtained from both exams. Science questions were intensely situated at the lower levels (level 1 and level 2), however, fewer questions were asked from level 3. Also there is no question on level 4. The result of the science questions were consistent with the activities that in the studybook and coursebook. Also these achievements were sufficient for the student success. Moreover, practices of new system were welcomed with positive reactions. For example, students entered the exams at their own schools. Exams were carried out seperately in two semesters. Excuse exams were applied and also correcting formula wasn't used in grading exams. Participants of the study think that these new practices are highly effective in reducing stress and anxiety of students. On the other hand, there were opinions that this new BESE system couldn't eliminate the need for private courses and private lessons which is a rooted problem of our education system. Based on the result of this research, suggestions regarding the issue are presented. This study is expected to contribute to new perspectives in this area.