Minkowski 3-uzayında sabit açılı yüzeyler
constant angle surfaces in minkowski 3-space
  1. Tez No: 476609
  2. Yazar: GÜLÜZAR TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERGÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma üç bölüm halinde düzenlendi. Birinci bölümde, Minkowski uzayının tarihçesi ve bu uzayda yapılan çalışmalar özet halinde ifade edildi. İkinci bölümde, çalışmada kullanılacak olan temel kavram ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, E_1^3 Minkowski 3-uzayında time-like ve space-like sabit açılı yüzeyler incelenerek bu uzayda sabit açılı yüzeylerin sınıflandırılmasıyla ilgili tanımlar, teoremler, sonuçlar ve örnekler araştırıldı. Bu bölümün son kısmı çalışmanın orijinal kısmını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is organized in three sections. In the first section, the history of Minkowski Space and some studies on this space are presented. In the second section, the fundamental concepts and theorems which will be used in this study are given. In the third section, time-like and space-like constant angle surfaces in E_1^3 Minkowski space are investigated.The definitions, theorems, results and examples regarding classification of constant angle surfaces in Minkowski space are studied in this section.Also, the last part in this section includes the original part at this study.