Sabit açılı regle yüzeyler
Constant angle ruled surface
  1. Tez No: 712791
  2. Yazar: MERT ÇARBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmı için ayrılmıştır. İkinci bölümde sonraki bölümler için gerekli tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, ''A New Approach On Constant Angle Surface in E^3'' makalesi göz önüne alınarak Öklid uzayında açılabilir regle yüzeylerin genel özellikleri ve sabit açılı regle yüzey ile ilgili teorem ve sonuçlar elde edilmiştir.(Munteanu,Nıstor 2000) Dördüncü bölümde , ''Constant angle surfaces in Minkowski'' makalesi göz önüne alınarak Minkowski uzayı E_(1 )^3de sabit açılı regle yüzeyler incelenmiştir.( Munteanu, Lopez 2011) Son bölümde, yapılan bu çalışma ile ilgili bir sonuç verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first section contains the introduction. The second section contains necessary identifications and theorems in additi onto understanding the next sections. In the third section, regarding the article“A New Approach On Constant Angle Surface in E^3”the extensive properties of openable ruled surfaces in Euclidean space and theorems and results related to fixed angle ruled surface is received. İn the fourth section, regarding the article“Constant angle surface in Minkowski”, rules surface sand fixed angles in Minkowski space E_(1 )^3have experimented. In the last section, a conclusion about this study is given.