De-Sitter 3-uzayında bazı özel yüzeyler
Some special surfaces in de-Sitter 3-space
  1. Tez No: 722245
  2. Yazar: TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin diğer bölümleri için ön hazırlık olarak, Öklid, Lorentz ve de-Sitter uzayındaki temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, eğriler üzerinde inşaa edilen sabit açılı yüzeyler, E³ Öklid uzayı ve E₁³ Minkowski uzayında verilmiştir. Üçüncü bölümde, De-Sitter 3-uzayında eğriler üzerinde inşaa edilen bazı özel yüzeyler verilmiştir. Bu yüzeyler de-Sitter uzayındaki çeşitlilikten faydalanılarak bir çok alt parçaya ayrılarak incelenmiştir. Ayrıca de-Sitter 3-uzaydaki Regle yüzeylere örnekler verilerek bunlardan bazılarının açıları koruyan steografik izdüşümler altındaki görüntüleri bulunmuş ve mathematica programında çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first chapter, basic definitions and theorems in Euclidean, Lorentz and de-Sitter spaces are given as a preliminary for the other parts of the thesis. In the second part, constant angle surfaces constructed on curves are given in E³ Euclidean space and E₁³ Minkowski space.> In the third chapter, some special surfaces constructed on curves in De-Sitter 3-space are discussed. These surfaces have been examined by dividing into many sub-parts by making use of the diversity in the de-Sitter space. İn addition, examples of the in de-Sitter 3-space of Regle surfaces are found, and same of them are shown in mathematica program with images under steographic projections that protect the angles of some of them.