Yeni tip püskürtme memelerinde yükseklik ve basıncın hacimsel püskürtme dağılımına etkileri
Effects of the pressure and height in new type spray nozzles on the volumetric spray distribution
- Tez No: 476620
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada pestisit sürüklenmesi problemini çözmek amacıyla yeni tip üretilen püskürtme memelerinden alınan örnekler (IDK 120 02; IDK 120 03; IDK 120 04; TEEJET 110 04 VP; TTJ 60 03) kullanılarak, püskürtme memesi tipi, yükseklik ve basıncının hacimsel püskürtme dağılımına etkileri incelenmiştir. Bir statik püskürtme memesi test düzeneği kullanılarak farklı yükseklikler (40-50-60 cm) ve farklı püskürtme basınçlarında (1-3-5 bar) ayrı ayrı pükürtme sıvısı dağılımları tespit edilmiş, istatiksel açıdan da değerlendirilerek sonuçlar bu çalışmada sunulmuştur. Püskürtme dağılımları incelendiğinde genel olarak paternatör merkezindeki tüplerde püskürtme sıvısı miktarı yüksek olmuştur. Kenarlara doğru ise azalmıştır. Paternatör üzerinde basınçlar sabit kalmak suretiyle ilaç uygulama yükseklikleri değiştirildiğinde merkezdeki sıvı miktarlarında azalmalar tespit edilmiştir. Kenarlara doğru gidildiğinde ise tüplerdeki püskürtme sıvısı miktarları artış göstermiştir. Buna bağlı olarak kenarlarda ıslatma alanı genişlemiştir. Sabit yükseklikte farklı basınçlar uygulandığında ise meme verdisi arttığından dolayı tüplerdeki püskürtme sıvısı artış göstermiştir. Artan basınç merkezde ve kenarlardaki tüplerdeki sıvı miktarını arttırmıştır. Kenarlara doğru ıslatma alanında artışlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of spray nozzle type, height, and pressure on the volumetric spray distribution were investigated using samples from newly manufactured spray nozzles (IDK 120 02; IDK 120 03; IDK 120 04; TEEJET 110 04 VP; TTJ 60 03) to solve the drift problem. By using a static spray nozzle test system, individual sprinkling liquid distributions were determined at different heights (40-50-60 cm) and at different spray pressures (1-3-5 bar), and the results were represented in this study. When the spray distributions were examined, the amount of spraying fluid in the tubes at the center of the paternator was generally high. If it is towards the edges, it is decreased. When the pressures remained the same on the patternator, the amounts of liquid in the center decreased when the heights were changed. The amount of spray liquor in the tubes increased when they went to the edges. As a result, the wetting area has expanded. When different pressures were applied at constant altitude, the spray fluid in the tubes increased because of the increased breast pressure. Increased pressure has increased the amount of fluid in the center and in the tubes on the sides. Increases in the area of soaking towards the edges have been detected.