Orta Anadolu Bölgesi diatomid topraklarının depolanmış çeltik ve pirinç üzerinde pirinç biti (Sitophilus oryzae L.) ve kırma biti (Tribolium confusum Du Val.)'ne karşı insektisidal etkinliği
Insecticidal effect of Central Anatolian Region diatomaceous earths against rice weevil (Sitophilus oryzae L.) and confused flour beetle (Tribolium confusum Du Val.) on stored paddy and rice
- Tez No: 476619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Orta Anadolu Bölgesi'nin farklı lokasyonlarından temin edilmiş olan 4 farklı yerel diatom toprağı: BGN-1, BHN-1, AG2N-1, CBN-1 ile Alman menşeli Silicosec® ticari diatom preparatı, 100, 300, 500, 900 ve 1500 ppm konsantrasyonlarda çeltik ve pirinç üzerinde uygulanarak, depolanmış çeltik ve pirincin önemli zararlıları; Sitophilus oryzae (L.) (Coleoptera: Curculionidae) ve Tribolium confusum du Val (Coleoptera: Tenebrionidae) erginlerine karşı insektisidal etkinlikleri değerlendirilmiştir. 7, 14 ve 21.gün sonunda, diatom uygulamalarına maruz bırakılan erginlerin ölüm oranları ve 65 gün sonunda, yeni nesil ergin (F1) sayıları belirlenmiştir. Tüm testler 25±1 oC sıcaklıkta ve %55±5 nispi nemde laboratuvar koşullarında ve karanlık ortamda yürütülmüştür. Çeltikte 1500 ppm konsantrasyon uygulamalarında 7.gün sonunda S. oryzae erginleri üzerinde %89 ölüm gerçekleştiren CBN-1 ile T. confusum üzerinde %97 ölüm gerçekleştiren AG2N-1; kısa sürede en fazla etkiye sahip diatomlar olarak tespit edilmiştir. Silicosec®, BHN-1 ve CBN-1 diatomlarına 14 gün süreyle 900 ppm ve 21 gün süreyle 500 ppm; AG2N-1 diatomuna ise 21 gün süreyle 900 ppm konsantrasyonlarda maruz bırakılan S. oryzae erginlerinin ölüm oranları %97-100 olarak belirlenmiş ve uygulanan diatomlar arasında benzer yüksek insektisidal etki saptanmıştır. Diğer yandan, çeltikte 14.gün sonunda AG2N-1 diatomunun 900 ppm, 21.gün sonunda AG2N-1, BGN-1 ve CBN-1 diatomlarının sırasıyla 500, 900 ve 1500 ppm konsantrasyon uygulamalarında T. confusum erginleri üzerinde %100 oranında, Silicosec® ticari diatomunun 1500 ppm konsantrasyon uygulamasında 21.gün sonunda ise %87 oranında ölüm kaydedilmiştir. Pirinçte tüm diatom ve konsantrasyon uygulamalarında S. oryzae ve T. confusum erginleri üzerinde genel olarak düşük etki saptanmıştır. Pirinç ve çeltikte yeni nesil ergin (F1) çıkışı baskı altına alınamazken, konsantrasyon artışlarına bağlı olarak, kontrol gruplarına kıyasla önemli seviyede azalmalar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, BGN-1, BHN-1, AG2N-1 ve CBN-1 Türk diatom topraklarının Silicosec® ticari preparatına kıyasla yüksek insektisidal etkiye sahip olduğu anlaşılmış ve depolanmış çeltik zararlı yönetiminde kullanılabilme potansiyeli olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, insecticidal efficacy of four different local diatomaceous earth (DE) deposits obtained Central Anatolian Region in Turkey and commercial DE deposit (German origin), Silicosec® were evaluated against substantial pests on stored grain as Sitophilus oryzae (L.) (Coleoptera: Curculionidae) and Tribolium confusum du Val (Coleoptera: Tenebrionidae) at five different concentrations of 100, 300, 500, 900 and 1500 ppm on stored paddy and rice. Mortality of the exposed adults was assessed after 7, 14 and 21 days of exposure, and then progeny (F1) production on treated grains was recorded 65 days later. The tests were carried out at 25±1 oC temperature, 55±5% R.H. under dark laboratory conditions. The most effective DEs in a short time were assessed CBN-1 which caused 89% mortality of S. oryzae and AG2N-1 which caused 97% mortality of T. confusum adults at 1500 ppm concentration after 7 days of exposure in paddy. Similar high insecticidal efficacy was determined on Silicosec®, BHN-1 and CBN-1 exposed to 900 ppm for 14 days and 500 ppm for 21 days, and AG2N-1 exposed 900 ppm for 21 days with the 97 to 100% mortality level of S. oryzae adults in paddy. On the other hand, complete mortality of T. confusum adults was recorded on AG2N-1 at 900 ppm for 14 days and treatments of AG2N-1, BGN-1, CBN-1 for 21 days at 500, 900 and 1500 ppm respectively whereas 87% mortality rate was determined for 21 days exposure of Silicosec® at the highest concentrations on paddy. Overall DE and concentrations on rice treatments caused generally low efficacy on S. oryzae and T. confusum adults. The progeny (F1) production was not completely prevented in all DE treatments, although significantly reduced progeny production was determined in comparison with the untreated control groups depending on the increase of concentration. In conclusion, this study indicated that Turkish DE deposits, BGN-1, BHN-1, AG2N-1 and CBN-1 had high insecticidal efficacy in comparison with the commercial Silicosec® and would have potential to be used against insects in the pest management of stored paddy.