Tekirdağ koşullarında polikristal ve monokristal tip pv güneş panellerinin verimlilik karşılaştırılması
Monocyrstal and polycrystal solar panels under Tekirdag conditions investigation of efficiency
  1. Tez No: 495028
  2. Yazar: İSMAİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Dünyanın en önemli ve en büyük enerji kaynağı güneştir. Madde ve enerji akışları güneş enerjisi sayesinde olabilmektedir. Bununla beraber rüzgâr, deniz dalgası, okyanusta sıcaklık farkı ve biyokütle enerjileri, güneş enerjisini değişim geçirmiş biçimleridir ve günümüzde yine enerji elde etmek için kullanılır. Güneş enerjisi her şeyden önce bol ve tükenmeyen temiz bir enerji kaynağıdır. Yerel bölgesel uygulamalar için oldukça elverişlidir. Bu tez çalışması kapsamında; monokristal ve polikristal panellerin Tekirdağ şartlarında verimlilikleri incelenmiştir. Araştırma çerçevesinde; gelen ışınım miktarı, akım, gerilim, panelin ürettiği güç parametreleri üzerinden verimler karşılaştırılmış ve sonuca varılmıştır. Araştırmanın amacı; verim, maliyet analizi çerçevesinde Tekirdağ ve Batı Marmara bölgesi için en uygun panel tipini belirlemek ve böylece yatırımcılara bilimsel veri sunmaktır. Uygulamalı ve karşılaştırmalı deney düzeneği yardımıyla verim kayıpları ve gereksiz yatırımların önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda her ne kadar gelen ışınımlara bağlı olarak verimler düşük olsa da, güneş tükenmeyen bir kaynaktır. Monokristal panelin teorik olarak % 15 ile % 18 oranında verimi varken, Tekirdağ iklimi şartlarında bu verim ortalama %15 olarak ölçülmüştür. Polikristal panelin teorik olarak verimleri %14 ile %16 iken Tekirdağ iklimi şartlarında bu verim %14,9 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The world's most important and largest energy source is the sun. Matter and energy flows can be due to solar energy. However, wind, sea wave, temperature difference in the ocean and biomass energies are the forms in which solar energy has undergone changes and are now used to generate energy again. Solar energy is a clean energy source that is abundant and inexhaustible before anything else. It is very convenient for local regional applications. Within the scope of this thesis; monocrystalline and polycrystalline panellars have been investigated in Tekirdag conditions. In the framework of the research; the amount of incoming radiation, current, voltage, and the power produced by the panel were compared and finally arrived. Purpose of the research; yield, cost analysis, to determine the most reasonable panel type for Tekirdağ and West Marmara region and thus to present scientific data to investors. With the help of applied and comparative experiment method, it is aimed to avoid yield losses and unnecessary investments. Although the yields are low depending on the radiation, the sun is an unexploited source. While the monocrystal panel theoretically yields between %15 and %18, this yield is measured as %15 on average in Tekirdag climate conditions. While the theoretical yield of the polycrystalline panel is between %14 and %16, this yield is measured as %14.9 in Tekirdag climate conditions.