Fertigasyon tekniği ile organik ve kimyasal gübre uygulamalarının brokolinin (Brassica oleracea L. var. İtalica) verim ve kalitesi üzerine etkinliğinin belirlenmesi
Determination of organic and chemical fertilizer application effectiveness on yield and quality of broccoli (Brassica oleracea L. var. Italica)
- Tez No: 476629
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, brokoli (Brassica oleracea L. var. italica) bitkisinin Tekirdağ koşullarında, fertigasyon tekniği kullanılarak, farklı gübre ve su uygulamaları ile verim ve verim öğelerinin belirlenmesi, sera koşullarında uygun sulama zamanı planı ile su-verim faktörlerinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma, 2016 yılının ilkbahar ve sonbahar yetiştirme sezonunda, iki farklı sulama suyu düzeyi ve dört farklı gübre konusu göz önüne alınarak, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme tertibinde üç tekerrürlü yürütülmüştür. Sulama suyu düzeyleri; toprağın izlenmesi esasına dayalı olarak, etkili kök derinliğinde kullanılabilir su tutma kapasitesinin yaklaşık %40'ı tüketildiğinde sulamalara başlanması ve eksik nemin tarla kapasitesi düzeyine tamamlanması şeklinde I1 konusu ve bu konunun %50'si kadar su uygulanan I2 konusu şeklinde oluşturulmuştur. Gübre uygulamaları; katı vermikompost, iki farklı dozda sıvı vermikompost ve kimyasal gübre uygulaması olarak gerçekleştirilmiştir. Bitki su tüketimi değerleri ilkbahar yetiştiriciliğinde 253–451 mm, sonbahar yetiştiriciliğinde 230–364 mm arasında değişmiştir. Araştırma sonucunda, en yüksek brokoli baş verimi, ilkbahar yetiştiriciliğinde 1665 kg da-1 ile I1G4 deneme konusundan elde edilmiştir. Genel olarak, farklı sulama uygulamaları ve gübre uygulamalarının, verim ve verim öğelerini istatistiksel açıdan önemli düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Sulama suyu kullanım randımanı (IWUE) değerleri ilkbahar yetiştiriciliğinde 3,78-14,61 kg m-3 arasında değişirken, su kullanım randımanları ise (WUE) 37,32-73,13 kg m-3arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate irrigation and fertilizer requirements of broccoli (Brassica oleracea L. var. italica) in Tekirdağ region. For this purpose, using fertigation techniques, yield response functions of broccoli to fertilizer concentrations have been established and compared with applied fertilizer rates and irrigation water volumes. Field trials were conducted in a greenhouse during the year 2016 spring and autumn periods. Experiment was applied at two different irrigation levels and four different fertilizer with the randomized complete block design and three replicates. The irrigation treatments were based on soil water depletion replenishments. Control treatment, I1 was designated to receive 100% soil water depletion and irrigation was applied when about 40% of available soil moisture was consumed in the effective root zone. The other treatment, I2 was arranged to receive 50% of the soil water depletion measured in treatment I1. Fertilizer applications was performed as solid vermicompost, two different doses of liquid vermicompost and chemical fertilizer. The measured crop evapotranspiration for the spring and autumn periods changed as 253-451 mm and 230-364 mm, respectively. The greatest broccoli yield was obtained in the spring period from I1G4 treatment as 1665 kg da-1.Generally, the effects of irrigation and fertilizer amounts on yield and yield parameters were statistically significant. Irrigation water use efficiency (IWUE) changed as 3,78-14,61 kg m-3 for spring period, while water use efficiency (WUE) changes as 37,32-73,13 kg m-3.