Yaya bölgelerinin İzmit kent merkezi örneğinde irdelenmesi
Investigation of the pedestrian zone in the city example of İzmi̇t
- Tez No: 476630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yaya bölgeleri kente ve kentliye nefes aldıran, çevrenin kalitesini arttıran, sosyal, dinamik yapılardır. Günümüzde araç yoğunluğunun artmasıyla yayaların kent içinde hareketleri kısıtlanmakta, yayalara ayrılmış özel mekanlara olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Yayalaştırılmış sokakların plan ve tasarımının çevresiyle ve kendi içinde bütünlük oluşturabilmesi ve her yaştan insanın kullanabileceği biçimde tasarlanması kent yaşamı ve alan kullanıcıları için büyük önem taşımaktadır. Yayalaştırma çalışmalarıyla doğal ve kültürel değerler belirli ölçülerde korunarak, çeşitli mekânsal gelişmelerin alanlara uygun estetik ve fonksiyonel şekilde yansıtılması amaçlanmalıdır. Tez çalışması kapsamında yayalaştırmanın önemi vurgulanarak, İzmit merkezinde seçilen yaya bölgesinin kullanım özellikleri incelenmiş, alandaki sorunlara çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı etüd edilmiş, alandaki yaya ve işyeri sahipleriyle anketler yapılmış ve sonuçta araçların insanları alanda güvensiz hissettirdiği, yürüyüş yolunun donatı elemanları bakımından yetersiz olduğu ancak yaya bölgesinin varlığının insanları memnun ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The pedestrian zones are the social and dynamic structures that increase the quality of the environment, breathing the city and the city. Today, with the increase of vehicle density, the movement of the bowls within the city is restricted the need for special spaces separated by the pedestrian is increasing day by day. The plan and design of the pedestrianized streets are of great importance for the urban life and the users of the space, by being able to create the integrity around themselves and in the form that can be used by people of all ages. Protecting natural and cultural values with specific measures through pedestrianization studies it should be aimed to reflect various spatial developments in aesthetic and functional manner appropriate to the areas. Within the scope of the thesis study, the importance of pedestrianization was emphasized and the usage characteristics of the selected pedestrian zone in the center of Izmit were examined and it was aimed to propose solutions for the problems in the area. The study area was surveyed and questionnaires were held with pedestrian and business owners in the area. And as a result the vehicles make people feel insecure on the street, the walkway was inadequate in terms of accessory elements, but the presence of the pedestrian zone was found to please the people.