Çim peletinin gazlaştırılma performansının saptanması üzerine bir araştırma
A research on the determination of gasification performance of grass pellets
  1. Tez No: 476631
  2. Yazar: BAHAR DİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Gazlaştırma, temel olarak karbon içeren kömür, petrol, biyokütle ve katı atıklar gibi hidrokarbonlu yakıtların kısmi olarak oksidasyonu ile CO, H2, CO2 ve CH4 gibi gazlara dönüştürülmesi işlemidir. Bu çalışmada pelet haline getirilmiş çim, ER=0,29 ve ER=0,36 olmak üzere farklı hava fazlalık katsayısı kullanılarak gazlaştırma performansları saptanmıştır. Gazlaştırma işlemi Biyosistem Mühendisliği Bölümünde imal edilmiş mikro ölçekli gazlaştırma ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Gazlaştırma işlemi süresince kor bölgesindeki sıcaklık 700-800 oC arasında değişmiştir. Gazlaştırma sonucu elde edilen sentez gazın alt ısıl değeri sırasıyla 3831,7 kJ/Nm3 (ER=0,29) ve 3925,5 kJ/Nm3 (ER=0,36) olarak bulunmuştur. Biyokütle besleme oranları (FCR) sırasıyla 8,6 kg/h ve 6,5 kg/h olmuştur. Gaz çıkış oranları (AFR) 10,01 Nm3/h ve 9,23 Nm3/h olarak hesaplanmıştır. Birim biyokütle başına üretilen gaz miktarları (GMb) 1,57 Nm3/kg (ER=0,29) ve 1,96 Nm3/kg (ER=0,36) olmuştur. Gazlaştırmada ısısal verimler sırasıyla %39 ve %50 olarak bulunmuştur. Çim peletlerinin gazlaştırılmasında elde edilen performans değerleri, daha önceki çalışmalarda farklı biyokütlelerin gazlaştırılmasıyla elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre çim peletinin gazlaştırılmasında ER=0,36 olan kademenin daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gasification is the process of converting hydrocarbon fuels such as coal, petroleum, biomass and solid wastes, which mainly contain carbon, into gases such as CO, H2, CO2 and CH4 by partial oxidation. In this study, pelleted grass was gasified at two different levels, ER = 0.29 and ER = 0.36, and gasification performances were determined. Gasification was carried out in a micro-scale gasification system manufactured in the Department of Biosystems Engineering. During the gasification process, the temperature in the core zone varied between 700-800 oC. The lower heating value of the synthesis gas obtained as a result of gasification was 3831,7 kJ/Nm3 (ER = 0,29) and 3925,5 kJ/Nm3 (ER = 0,36), respectively. Biomass feed rates (FCR) were 8,6 kg/h and 6,5 kg/h, respectively. The gas output rates (AFR) were calculated as 10,01 Nm3/h and 9,23 Nm3/h. The amounts of syngas produced per unit biomass (GMb) were 1,57 Nm3/kg (ER = 0,29) and 1,96 Nm3/kg (ER = 0,36). The thermal efficiencies in gasification were found to be 39% and 50%, respectively. The performance values obtained by gasification of grass pellets were compared with those obtained by gasification of different biomass in previous studies. According to results obtained by gasification of grass pellets were more suitable than for (ER=0,36) levels.