Flow sitometri yöntemi ile yulaf aksesyonlarının çekirdek dna içeriği ve ploidi seviyelerinin belirlenmesi
Determination of nuclear dna content and ploidy levels of avena accession using flow cytometry
  1. Tez No: 476715
  2. Yazar: AHMET PAKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYDIN AKBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Sürekli değişmekte olan çevre koşullarına karşı dünya nüfusu hızla artmaktadır. Artan nüfusunun beslenmesi sorunu genetik kaynakların önemini ve değerini daha da arttırmaktadır. Biyolojik çeşitlilik başta gıda olmak üzere insanların temel ihtiyaçlarını karşılamada çok önemli bir yere sahiptir. Yulaf, Gramineae familyasının Avena cinsi içerisinde yer almaktadır. Avena cinsi; x=7 temel kromozom sayısına sahip olup, ABCD genomlarına sahip diploid, tetraploid ve hekzaploid olmak üzere 3 farklı ploidi düzeyinde türleri kapsamaktadır. Çalışmada, Avena cinsinden 13 farklı türe ait 64 tane aksesyonun çekirdek DNA içeriklerinin flow sitometri yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Flow sitometri analizlerinde Vicia sativa (3.65 pg/2C) ve Hordeum vulgare (10,7/2C pg) standart olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; incelenen türlerin çekirdek DNA içeriklerinin ortalama olarak A. strigosa 8.61- 8.76 pg/2C, A. nuda 8.58 – 9.00 pg/2C, A. longiglumus 8.70 – 9.08 pg/2C, A. abyssinica 16.37 – 25.48 pg/2C, A. vaviloviana 16.33 – 16.69 pg/2C, A. murphyi 18.51 – 18.71 pg/2C, A.sativa 25.81 – 26.40 pg/2C, A. sterilis 25.62 – 26.54 pg/2C, A. fatva 25.34 – 26.15 pg/2C, A. barbata 12.83 – 16.90 pg/2C, A. hirtula 16.16 pg/2C, A. brevis 12.36 – 12-53 pg/2C arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The population of the world is rapidly increasing in response to ever-changing environmental conditions. The problem of increasing the population is increasing the importance and value of genetic resources. Biodiversity is very important in meeting the basic needs of people, especially food. Oat is located on Avena genus of Gramineae family. The genus Avena has the number of basic chromosomes (x = 7) and includes three different ploidy species, diploid, tetraploid and hexaploid, with ABCD genomes. In the study, it was aimed to determine the content of core DNA fragments from 13 different species in Avena by flow cytometry. Vicia sativa (3.65 pg / 2C) and Hordeum vulgare (10,7 / 2C pg) were used as standard in flow cytometry analyzes. In the results of working; it was determined that the nuclear DNA content of the examined species changed on average from among A. strigosa 8.61- 8.76 pg/2C, A. nuda 8.58 – 9.00 pg/2C, A. longiglumus 8.70 – 9.08 pg/2C, A. abyssinica 16.37 – 25.48 pg/2C, A. vaviloviana 16.33 – 16.69 pg/2C, A. murphyi 18.51 – 18.71 pg/2C, A.sativa 25.81 – 26.40 pg/2C, A. sterilis 25.62 – 26.54 pg/2C, A. fatva 25.34 – 26.15 pg/2C, A. barbata 12.83 – 16.90 pg/2C, A. hirtula 16.16 pg/2C, A. brevis 12.36 – 12-53 pg/2C