Macroeconomic announcements and intraday stock market volatility
Makroekonomik gösterge açıklamaları ve gün içi hisse senedi piyasası oynaklığı
  1. Tez No: 476745
  2. Yazar: BERNA NİSA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, olay etkisi metodu kullanılarak, faiz oranı ve enflasyon açıklamalarının hisse senedi borsasındaki oynaklığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Daha önce olay etkisi analizi amacıyla kullanılmayan“multiplicative component GARCH”modeli BIST-30 Endeksinin oynaklığını modellemede ve tahmin etmede kullanılmıştır. Yüksek frekanslı veri kullanarak faiz ve enflasyon açıklamalarının borsadaki etkilerini açıkça gözlemlemek mümkün olmaktadır. BIST-30 Endeksi, enflasyon duyurularına yalnızca ilk beş dakika içinde tepki verirken, faiz oranı duyurularına tepkisi daha geç ve daha uzun süreli olmuştur. Ayrıca, sonuçlar piyasanın olumsuz faiz kararlarına olumlu kararlardan daha uzun süre tepki verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of interest and inflation rate announcements on stock market volatility by using a standard event study methodology. The BIST-30 Index volatility is modelled and forecasted by the multiplicative component GARCH model. This is one of the first studies where the announcement effects are analyzed on the basis of volatility forecasts produced by the multiplicative component GARCH. The announcement effects are observed clearly with the advantage of using high-frequency data. While the market reacts to inflation rate announcements during the first 5 minutes following the announcement, the market reaction to interest rate announcements is observed 15 minutes later and lasts longer. In addition, empirical findings suggest that the market's reaction to unfavorable interest rate surprises is longer than the reaction to favorable surprises. The thesis ends with a conclusion and an outlook to future studies and applications.