Analyses of the impacts of U.S. macroeconomic announcements on the stock markets of a selection of countries
ABD makroekonomik açıklamalarının seçilmiş ülkelerin finansal piyasaları üzerindeki etkilerinin analizi
- Tez No: 505290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, ABD'deki makroekonomik göstergelerin (GSYİH Büyümesi, TÜFE ve işsizlik oranları gibi) ABD'nin ve diğer ülkelerin (İngiltere, Avustralya, Japonya, Çin ve Brezilya) hisse senedi piyasalarına etkilerinin çeşitli yönlerini 2007 ve 2016 yılları arasındaki 10 yıl için analiz etmektedir. Çalışma, gün içi, günlük ve aylık getiri oranları ile seçilmiş hisse senedi endekslerinin günlük işlem hacimlerine ilişkin analizleri içermektedir. Analizler, ABD borsalarının, etkilenen ülkelerden etkilenmekten ziyade, seçilmiş ülkelerin borsalarını etkileme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Analizler, ABD borsasının seçili ülkelerin borsalarından etkilenmekten ziyade onları etkileme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Çalışma, seçilmiş ülkeler arasında olan daha düşük dış borçlara ve yüksek uluslararası rezervlere sahip ülkelerin borsalarının ABD'den gelen haberlere daha az duyarlı olduğunu, ayrıca, ABD ile olan ticaret ilişkilerinin de borsaların oynaklığı üzerinde bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Çalışma aynı zamanda sürpriz bilginin büyüklüğünün onun işaretinden daha önemli olduğu sonucuna varmıştır. Ek olarak, getiri oranı volatilitesinin, getiri oranının kendisiyle karşılaştırıldığında haberlerden etkilenme olasılığı daha yüksektir. Araştırmanın bir diğer bulgusu, hem rasyonel hem de uyarlanabilir beklentileri olan yatırımcıların piyasada var olmaları ve haberlere benzer şekilde cevap vermeleridir. Ayrıca, yatırımcılar gelen bilgileri yanlış yorumlama eğilimindedir. Bundan başka, münferit ABD şirketlerinin geri dönüş oranları da planlanan ABD makroekonomik bildirimlerinden etkileniyor.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses various aspects of the impacts of U.S. macroeconomic indicators (as GDP Growth, CPI and unemployment rates) and their scheduled announcements on the stock markets of U.S. and a selection other countries (U.K., Australia, Japan, China, and Brazil) for 10 years between 2007 and 2016. The study includes analyses related to intraday, daily and monthly return rates, and daily trade volumes of selected stock indices. The analyses show that, U.S. stock market is more likely to affect the stock markets of the selected countries, rather than getting affected by them. Among the selected countries, the stock markets of those with lower external debts and higher international reserves in relative to their GDPs are less sensitive to scheduled U.S. macroeconomic indicators and their annoucements. Trade relations with U.S. also have an important role on the volatilities of the selected stock markets. The sizes of the announcement surprises are more important than their signs . Additionally, the return rate volatilities are more likely to get affected by the surprises than return rates themselves. Also, investors tend to misinterpret the information coming from annoucements. The return rates of the some individual U.S. companies also show sensitivities to the scheduled U.S. macroeconomic announcements as the aggregate index return rates.