Güneş atmosferinde kırılma ve güneşin görünen yarıçapına etkisi
  1. Tez No: 47674
  2. Yazar: UĞUR SERDAR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
6. ÖZET Yapılan Güneş gözlemlerinde, Güneş atmosferinin sadece son birkaç yüz km'si gözlenebilmektedir.Eğer Güneş'in görünen yarıçapında bir değişiklik olacaksa, bunun nedeni atmosferin bu son bölümünde oluşacak olan olaylar olmalıdır. Bu çalışmada optik derinlik olarak görebildiğimiz katman takımını, biraz keyfi olarak, 20 seçtik. Optik derinliği 20 olan noktadan çıkan fotonların kırılma yasalarına uygun bir şekilde, Güneş atmosferinden geçerek bize ulaştığını varsaydık. Güneş yüzeyi için optik derinlik olarak 0 alınmıştır. Güneş'in yaklaşık olarak 11 yıl süren bir manyetik çevrimi vardır. Bu çevrim içerisinde Güneş yüzeyinde lekeler oluşur. Leke sayısı 11 yıllık peryod içinde düzenli olarak değişir. Güneş çevriminde, atmosferdeki sıcaklık ve yoğunluk dağılımında değişiklikler oluşur. Bu değişikliklerin Güneş'in görünen yarıçapını etkileyip etkilemediği sorusu gündeme gelmiştir. Bunun için bir modelleme geliştirilmiş ve hesaplama yapılmıştır (Maltby, vd., 1985 ). Yukarıda anlatılanların ışığında, Güneş çevriminin erken, orta ve geç fazlarını modelleyen ve karşılaştırma için bir Güneş fotosferi modeli öneren bir çalışma (Maltby, vd. 1985 ) incelenerek, burada verilen 0-20 optik derinlik arasındaki yükseklik ve yoğunluk değerleri için yol farkı hesaplanmıştır. Bu hesaplamalarda Gladstone-Dale denkliği kullanılarak elde edilen yol farkı integralinin sonucu,, bir PASCAL programı yazılarak elde edilmiştir. Bu program Güneş çevriminin erken ve geç fazlan veren modellere ve karşılaştırma yapmak için Güneş fotosferi modeline uygulanarak, elde edilen sonuç gözlemsel olarak Güneş yarıçapının tayin edilmesini amaçlayan bir çalışma ( Kılıç, 1993 ) ile karşılaştırmıştır. Bu karşılaştırma sonunda bulduğumuz sonucun, H. KILIÇ 'in çalışmasındaki bulunan sonuç için verilen hatanın çok altında kaldığı görülmüştür. Bizim uyguladığımız yöntem Güneş yarıçapındaki değişmelerin elde edilmesi için yetersiz kalmıştır. 17
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Sun has a magnetic cycle called as solar cycle which has a period about 1 1 years In the solar cycle, the sunspot occurs. The number of sunspots changes regularly in this 1 1 years period. In the solar cycle, the temperature and the density distribution of the atmosphere change. Are these changes effect the apparent radius of the sun? This is the question to be answered. A model gives the calculation of this changes (Maltby, et.al., 1985 ). We used semiempirical model atmospheres for the darkest parts of the Sunspot umbrae ( Maltby, et.al. 1985 ) for calculating the change of distance. This models corresponds to the early and late phases of the solar cycle. Also a new reference model for the average quite solar atmosphere is used for comparison. We took height and density values, corresponding to optical depth 0-20 and using Gladstone-Dale relations we calculated the variations in radius. The calculation was made by using a PASCAL program and the results compared with a study based on the solar radius observations ( Kılıç, 1993 ). This çomparision shows that our theoretical result is very small compered to the error given in the observations. So, The method which we applied is not enough to see the change in the apparent radius of the Sun. 18