Tâhirü'l-Mevlevî'nin Kudemâ-yı Mevleviyye adlı eseri (İnceleme-metin)
Kudemâ-yı Mevleviyye by Tâhiru'l-Mevlevî and its analyses
  1. Tez No: 476803
  2. Yazar: NİMET İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Bu çalışma Osmanlı'nın son döneminde ve Cumhuriyet'in ilk döneminde yetişmiş şâir, müellif ve mutasavvıf bir şahsiyet olan Tâhirü'l-Mevlevî'nin (1877-1951) mensup bulunduġu Mevlevîlik tarîkatının teşekkül devresinde yaşayan kişilerin biyografisine dâir yazdığı esere dayanmaktadır. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında menkıbe kavramı kısaca anlatılmış, Türk İslâm Edebiyatında menâkıbnâme türü üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Tâhirü'l-Mevlevî'nin hayatı kısaca anlatıldıktan sonra çalışmaya konu olan Kudemâ-yı Mevleviyye, muhteva ve şekil özellikleri açısından incelenmiş, kaynakları mâhiyetinde olan Menâkıbu'l-Ârifîn, Risâle-i Sipehsâlâr ve Menâkıbu'l-Ârifîn'in devamı niteliğindeki Sefîne-i Nefîse-i Mevleviyân gibi eserlerle mukayese edilmiştir. İkinci bölümde ise elde bulunan iki nüsha esas alınarak Kudemâ-yı Mevleviyye'nin tenkitli metni transkripsiyon sistemiyle sunulmuştur. Eserde geçen yer, şahıs ve eser adlarının indeksi de yapılmıştır. Sonuç kısmında ise ilim câmiasına kazandırılan eser ve bu çalışma ile ilgili genel değerlendirmeler eklenerek teze son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study relies on work penned by Tâhir al Mevlevî (1877-1951) who is a poet, mystic, scholar and lived both late Ottoman and early Republican eras. The book, which is named as Kudemâ-yı Mevleviyye, is about Mevlevi order and Tâhir el Mevlevi is a follower of it as well. The study consists of one introductionary and two chapters. In an introductionary chapter, menkıbe term is briefly narrated and put emphasis on menakibname genre in Turkish Islamic Literature. In the first chapter, after brief inscribing his life, Kudemâ-yı Mevleviyye being discussed throughout the examination is elaborated according to its content and style. On the other hand, it is compared with some sources such as Manâkib al-Ârifîn, Risâle-i Sipehsâlâr and Sefîne-i Nefîse-i Mevleviyân. In the second chapter, the text of Kudemâ-yı Mevleviyye is adapted recent alphabet according to transcription system as a result of comparison of two copy. Index of names, places, and books is presented, too. In the final chapter, I evaluate some remarks about the work.