Demografik dönüşüm sürecinde yaşlılara yönelik uygulanan sosyal yardım ve hizmetler: Güney Avrupa ve Türkiye mukayesesi
Social assistance and services for the elderly in the process of demographic transformation: Comparison of Southern Europe and Turkey
  1. Tez No: 476829
  2. Yazar: ABDÜSSAMED KETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Demografik dönüşüm, hem dünyada hem de Türkiye'de gün geçtikçe tartışılan bir konu haline gelmiştir. Ülkelerin nüfus yapısının son 50 yıllık dönemde ciddi anlamda değişime uğradığı düşünülürse, yaşlılık ve yaşlanma olgularının önemi hiç kuşkusuz ön plana çıkacaktır. Çeşitli refah devletlerini uygulayan ülkeler yaşlılara yönelik sosyal sorunlara, sosyal yardım ve hizmetler vasıtasıyla çözüm sunmaktadır. Türkiye'nin son on beş yıllık dönemi ele alındığında, ekonomik ve siyasi gelişmelerin sonucu olarak sosyal devlet olma yolunda ciddi adımlar attığı görülmektedir. Bu kapsamda çalışmamız, öncelikle belli başlı kavramsal konulara değinmekte, sonrasında Güney Avrupa refah devletlerinde yaşlılara yönelik sosyal yardım ve hizmetlerin yansımalarına ve son olarak da Türkiye'deki yaşlılara yönelik sosyal yardım ve hizmetlere odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The demographic transformation was discussed lasting for long time in both Turkey and throughout the world. If the population structure of the countries is considered to have undergone serious changes in the last 50 years, the prospect of old age and aging will undoubtedly come to the forefront. States that implement various welfare states offer social solutions to old age through social assistance and services. When Turkey's last fifteen-year period is considered, it seems to have taken serious steps towards becoming a social state as a result of economic and political developments. Our work in the context focuses primarily on the conceptual issues and then on the reflection of social assistance and services for the elderly in the welfare states of Southern Europe and finally on social assisstance and services for the elderly in Turkey