Aristoteles'in, platon'un iyi ideasına ahlak felsefesi bakımından yönelttiği eleştiriler
Aristotle's criticism of Plato's idea of the 'good' in terms of moral philosophy
- Tez No: 476836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜMEYRA ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Aristoteles'in, Platon'un“iyi ideası”na ve genel olarak idealara ahlak felsefesi bakımından yönelttiği eleştirileri gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümü ideaları anlamak için bir giriş olması amacıyla açılmıştır. Bu bölümde tarihsel olarak tümeller tartışması ele alınmış ve bu tartışma sonucunda ortaya çıkmış olan realizm, konseptüalizm, nominalizm, idealizm gibi akımlara; bu akımların tanımlarına, savunucularına, hangi dönemde nasıl ortaya çıktıklarına ve tümeller hakkındaki görüşlerine değinilmiştir. İkinci bölümde, idealar ve ahlak felsefesindeki“iyi”kavramı bağlamında Platon ve Aristoteles'in tümeller hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Böylece tümel-tikel, idealar, iyi ideası, iyi-mutluluk, madde-form gibi konular ele alınmıştır.“Tümeller var mıdır? Var ise nasıl vardırlar? İdealar ve iyi ideası nedir? İyi bağlamında mutluluk nedir?”gibi sorulara bu düşünürlerin verdiği cevaplar aktarılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise Aristoteles tarafından, Platon'un idealarına ve“iyi ideası”na yönelik yapılan eleştirilerine yer verilmiştir. Aristoteles'in hangi kitaplarında Platon'un idealarına ne şekilde eleştiri getirdiğine, kendisinin bu konudaki görüşlerine ve kanıtlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to show how Aristotle criticized Plato's“idea of good”and ideas in general in terms of moral philosophy. The first chapter of this study is adopted as a preliminary section in order to understand ideas. In this chapter, the discussion of universals is considered in a historical way and also those approaches which emerge from this historical discussion, such as nominalism, conceptualism, realism and idealism are mentioned with proponent thinkers of each approach and their views about universals. In the second chapter, it has been mentioned that Plato and Aristotle's views about universals within the framework of the concept of“good”in terms of ideas and moral philosophy. In this way, different subjects such as universal-particular, ideas, idea of good, good-happiness, matter-form are covered in the chapter. Also the chapter conveys answers of these thinkers to the questions as“do universals exist?”,“If yes, how?”,“What is idea and idea of good?”,“What is good with reference happiness?”. Lastly, the third chapter lays down those criticisms of Aristotle which are directed to ideas of Plato and“idea of good”. Also, issues of how, on what bases and in which book Aristo criticizes Plato and his views and proofs on the subject are shown.