Nevrûz bin İsâ Adanavî 'Manzûme-i Kıssa-i Yûsuf ile Züleyhâ' inceleme-çeviri yazı- indeks
Nevrûz bin İsâ Adanavî 'Manzûme-i Kıssa-i Yûsuf ile Züleyhâ' inceleme-çeviri yaz- indeks
  1. Tez No: 582391
  2. Yazar: AYSEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu tezde, Nevruz bin İsâ Adanevî'nin Manzûme-i Kıssa-i Yûsuf ile Züleyhâ adlı mesnevisi çalışılmıştır. Nevruz bin İsâ Adanevî hakkında kaynaklarda çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Şairin edebî şahsiyeti hakkında kendi yazdığı eserlerden faydalanılmıştır. Nevruz bin İsâ XVIII. asır divan şairidir. Şairin üzerinde çalıştığımız Manzûme-i Kıssa-i Yûsuf ile Züleyhâ adlı eseri müellif nüshasıdır. Eserin başka bir nüshası bulunmamaktadır. Bu çalışma ile Yûsuf ile Züleyhâ mesnevisinin çeviri yazısı yapılmış, özeti verilmiş, metne dayalı olarak şekil ve muhteva hususiyetleri tespit edilmiştir. Eser, bilinen mesnevi biçimine uygun olarak yazılmıştır. Nevruz bin İsâ Adanevî'nin Manzûme-i Kıssa-i Yûsuf ile Züleyhâ adlı mesnevisi üzerine bugüne kadar hiçbir ilmî çalışma yapılmamıştır. Mesnevi, muhtevası itibarıyla ihmal edilemeyecek kıymete sahip olması hasebiyle tez olarak hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
This study focuses on Nevruz bin İsâ Adanavî's work Manzûme-i Kıssa-i Yûsuf ile Züleyhâ (The Story of Yousuf and Zuleikha). The resources are not rich enough in giving detailed information about Nevruz bin İsâ Adanavî. For the information about his literary personality, we made use of his own works. Nevruz bin İsâ is a XVIII. century diwan poet. Manzûme-i Kıssa-i Yûsuf ile Züleyhâ, the work which our study focuses on, is the author's copy and there is no other copy of the work. With this study, a translation of the story of Yousuf and Zuleikha has been made, a summary has been given and its peculiarities regarding form and content have been identified based on the text. The work had been written in accordance with the mathnawi form. Until this day, no scientific research has been done on Nevruz bin İsâ Adanavî's work Manzûme i Kıssa-i Yûsuf ile Züleyhâ. This mathnawi is studied in the form of a dissertation since the content is highly valuable and cannot be ignored.