Nevruz Bin İsa'nın Manzume-i Kıssa-i Kerbelası (Varak 70a-139b)
Manzume-i Kıssa-i Kerbela of Nevruz Bin İsa ( Page 70a-139b)
- Tez No: 349374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kerbelâ hâdisesi, İslâm toplumunda ve coğrafyasında derin izler bırakmış tarihi ve toplumsal bir olaydır. Hz. Hüseyin'in Kerbelâ'da şehit edilmesi; farklı zamanlarda, farklı nazım biçim ve türleri içerisinde ele alınmıştır. Edebiyatımızda, bu hadisenin izleri yüzyıllar boyunca silinmemiştir. Çalışmada, Kerbelâ hadisesini anlatan eserlerden biri, Nevrûz B. İsâ'ya ait Kıssa-i Kerbelâ adlı eseri incelenmeye çalışıldı.Çalışmamız temel itibariyle üç bölümdür. Birinci bölümde şairin hayatı ve edebî yönü üzerinde durulduktan sonra, eserin konu bakımından özeti verilmiştir. İkinci bölümde eserin genel özelliklerine değinilmiş, dil ve imla özellikleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca eser vezin, kafiye ve redif bakımından da incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise tespit edilen yazma nüshadan yola çıkılarak transkripsiyonlu metin oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kerbelâ incident, left deep traces the history and geography of the Islamic community, and a social event. Hz Hüseyin to be a martyr in Kerbelâ, at different times in different verse forms and types are discussed. Literature, for centuries, erased the traces of this incident. In the study, one of the works describing the Kerbelâ incident, So that will try to examine the work of Nevrûz B. İsâ at Kerbelâ. As the basic study of three sections. After dwelling on the first section of the poet's life and literary aspects of the work is a summary of terms of the issue. In the second part of the work the general features are mentioned, focused on the properties of language and spelling. In addition, trace meter, rhyme, and also examined in terms of redif. In the third section identified on the basis of any other copy of the transcribed text created in writing.